- Czy farby proszkowe nie wyprą w przyszłości ciekłych?
- Malowanie mniejszych detali farbami proszkowymi już powoli wypiera lakierowanie ciekłe, ale nie zastąpi tej technologii w 100 proc. Trzeba pamiętać, że nie ma możliwości malowania wszystkiego proszkami, np. dużych elementów, jak wagonów. Poza tym, farby proszkowe mają wciąż wiele ograniczeń, wynikających chociażby z wymiarów pieca. Stosując je nie zawsze też jest możliwość uzyskania efektów specjalnych pożądanych przez klientów. A lakiery ciekłe mają nad nimi tę przewagę, że dają większe możliwości. Różne elementy wymagają też innych zabezpieczeń antykorozyjnych. Malując spód wagonu, który jest w szczególności narażony na działanie niekorzystnych warunków, należy zastosować systemy o podwyższonej odporności, niż lakierując jego wnętrze. Nie da się tego uzyskać w malarni proszkowej, która z zasady jest przeznaczona do produkcji ciągłej przy tych samych parametrach. Dodam, iż rynek farb ciekłych stale się rozwija od 5 do 7 proc. w skali roku. Odnotowujemy corocznie wzrosty sprzedaży, więc zapotrzebowanie na nie wciąż jest duże.
Rozmawiał Grzegorz Petka
O firmie
Novol oferuje dziś szeroką gamę specjalistycznych materiałów naprawczych, montażowych i lakierniczych do pracy w różnych branżach. Wyroby zostały podzielone na działy, w zależności od specjalizacji i przeznaczenia: Professional - lakiernictwo samochodowe; Spectral Color Technology - systemy mieszalnikowe; Industrial Coating Systems - rozwiązania dla przemysłu; Spray - produkty lakiernicze w areozolu; Novol for classic car - renowacja pojazdów zabytkowych; Novofloor - nawierzchnie sportowe, posadzki przemysłowe; Supra - rozwiązania dla parkieciarstwa; Nautic - kleje dla szkutnictwa.
Firma dysponuje trzema zakładami produkcyjnymi. Główna siedziba, z działem produkcji farb poliestrowych, wodorozcieńczalnych i specjalistycznych małoseryjnych wraz z laboratorium badawczo-rozwojowym, mieści się w Komornikach. Drugi zakład powstał w Stęszewie. To jedna z najnowocześniejszych, w pełni zautomatyzowanych fabryk produkujących wyroby lakierowe w tej części Europy. Trzeci zakład, zajmujący się wytwarzaniem farb nawierzchniowych dla przemysłu ogólnego oraz lakierów dla lakiernictwa samochodowego, mieści się we Włocławku.
Działania Novola były wielokrotnie doceniane przez niezależne organizacje. Firma była laureatem konkursu Przedsiębiorca Roku, organizowanego przez Ernst&Young, uhonorowana prestiżową Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP, czy była uznana za Przedsiębiorstwo Fair Play.
Komentarze (0)