
Innowacje w UFT Produktion
W saksońskim regionie Vogtland firma UFT Produktion, będąca od 1 czerwca 2008 r. członkiem Centralnego Stowarzyszenia Obróbki Powierzchniowej (ZVO- Förderverein), produkuje wysokiej jakości komponenty dla branży motoryzacyjnej.
Zakład galwanizerni w Unterheinsdorf.
120 pracowników to specjaliści z wielostopniowego tłoczenia oraz powierzchniowej obróbki z galwanicznymi powłokami Zn i ZnNi. W 2004 r. powstała w pełni zautomatyzowana linia galwaniczna. Dopiero trzy lata później rozpoczęto montaż kolejnego automatu, koncentrowano się przy tym na powłokach cynkowych oraz powłokach stopowych, oczywiście bez zawartości Cr 6+! Dla uzyskania wysokiej jakości powłok ochronnych – według oszacowania wielu ekspertów z dziedziny technologii przyszłości - stosowane są alkaliczne oraz kwaśne kąpiele. Unikalną, a także wielce rokującą w Europie linią, jest tzw. „tumbleplater” do powierzchniowej obróbki elementów drobnych.
Linia galwaniczna w UFT Produktion GmbH. Oferowane powłoki to Zn, ZnNi oraz ZnFe z zastosowaniem różnych pasywacji oraz uszczelniaczy.
Również w procesie oczyszczania ścieków UFT rusza w innowacyjnym kierunku. W tym celu odbyło się, wraz z „Dniem Technologii” zorganizowanym 20 czerwca 2008 r., uruchomienie linii do oczyszczania ścieków z UV reaktorami. Rynki w Niemczech i południowo-wschodniej części Europy są w centrum uwagi UFT. Biuro sprzedaży w Polsce, galwanizernia w Rożnawie na Słowacji oraz budowa nowoczesnej linii galwanicznej w rumuńskim Sibiu potwierdzają ten trend. W dążeniu do optymalnej komunikacji, wiarygodności i transparencji, wsparciem przedsiębiorstwa są nowoczesne systemy IT oraz certyfikowany wg ISO/TS 16949-2002 system jakości.
Linia porównywalna jest do tradycyjnej bębnowej, jednak dzięki swojej innowacyjnej budowie powlekane komponenty uzyskują zdecydowanie wyższą jakość. Stosowane powłoki: Zn oraz Zn Ni.
Rodzaje ścieków
Ścieki powstające w galwanizerni można podzielić na:
- ścieki rozcieńczone
- ścieki o większym stężeniu
- ścieki stężone, ścieki cyjankowe
- ścieki chromowe
- ścieki kwaśne i alkaliczne
- ścieki zawierające azotany (III)
- ścieki zawierające oleje
- tłuszcze
- rozpuszczalniki organiczne czy detergenty.
Stężenia typowych ścieków wahają się w granicach kilkuset miligramów na dm3.
Edyta Rychter