• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Wydarzenia i relacje

    Wydanie nr: 6(68)/2010

    Wydarzenia i relacje

    Antykorozja

    Urządzenia Lakiernicze

    Wydarzenia

    Technologie Lakiernicze

    KALENDARZ

    WYDARZENIA

    ponad rok temu  01.11.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Koncepcje automatyzacji procesów seryjnego lakierowania

    Już po raz drugi w Wiśle spotkali się polscy lakiernicy na sympozjum organizowanym przez firmę LacTec. Temat elektrostatycznego malowania w teorii i praktyce zainteresował tak wielu, że organizatorzy byli mile zaskoczeni licznym udziałem przedstawicieli firm.


    Seminaria organizowane przez firmę LacTec pn. „Koncepcje automatyzacji procesów seryjnego lakierowania” nie są typowymi spotkaniami reklamowymi lecz mają na celu przekazanie wiedzy na temat nowoczesnych technologii lakierniczych i samego procesu malowania. Chodzi o pokazanie, że istnieje możliwość znacznej poprawy ekonomiki pracy linii lakierniczych poprzez zastosowanie elektrostatycznego procesu nanoszenia powłok lakierniczych oraz nowoczesnych sposobów odzysku lakieru. Tego typu procesy technologiczne pozwalają zoptymalizować zużycie lakieru, co oprócz obniżki kosztów, prowadzi również do redukcji niekorzystnego oddziaływania na środowisko naturalne. Wprowadzeniem do podstaw elektrostatyki był niezwykle interesujący wykład połączony z prowadzeniem eksperymentów. Ciekawe były również wykłady m.in. na temat lakierowania tworzyw sztucznych, koncepcji kabin lakierniczych, czy przepisów LZO.

    920p001.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Detlef Kleber prowadził wykład nt. podstaw elektrostatyki.


    - Dla osoby, która w branży lakierniczej jest zaledwie od roku, program sympozjum wydał się interesujący i kompleksowy – mówi Anna Habczyk, kierownik Zapewnienia Jakości Produkcji Lakierni Volkswagen Poznań. - Agenda objęła zagadnienia dotyczące m.in. podstaw elektrostatyki, gdzie w formie wykładu oraz laboratoryjnych doświadczeń, zobaczyć można było to, z czym ma się do czynienia na co dzień w lakierniach aplikujących metodami z wykorzystaniem elektrostatyki. Dla mnie, jako osoby odpowiedzialnej za jakość produkcji w lakierni, kwestie związane z jakością powłok lakierniczych były jednymi z najważniejszych. Na sympozjum przedstawione zostały też bardzo kompleksowo informacje z zakresu koncepcji kabin lakierniczych i suszarek, dzięki czemu miałam poczucie porządkowania się mojej dotychczasowej, rozproszonej wiedzy na ten temat. Ostatni punkt, który wydał mi się szczególnie ważny, to ATEX w lakierniach, czyli m.in. kwestie związane z oceną zagrożenia wybuchem oraz oceną ryzyka wybuchu. Chyba każdy pracownik lakierni zdaje sobie sprawę, co może oznaczać pożar w jego obszarze – to niejednokrotnie kwestia egzystencji firmy. Na koniec dodam, że nie tylko oficjalny program, ale również liczne rozmowy w kuluarach a także wspólna kolacja, były doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, poznania partnerów biznesowych i zgłębienia tych zagadnień, którym chciało się poświęcić więcej uwagi. Z pewnością wezmę udział w przyszłorocznym sympozjum, do czego też gorąco zachęcam wszystkich czytelników. Również organizatorzy nie kryli zadowolenia. - Muszę przyznać, że nie liczyliśmy na tak dużą obecność ale bardzo się z tego powodu cieszę – mówił Thomas Scholz z firmy LacTec. - To świadczy o tym, że taka forma szkoleń jest potrzebna, a tematyka seminarium pozytywnie przyjęta przez uczestników spotkania.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...