• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Wydarzenia i relacje

    Wydanie nr: 6(50)/2007

    Wydarzenia i relacje

    Wydarzenia

    KALENDARZ

    WYDARZENIA

    ponad rok temu  01.11.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 2

    490093.jpg

    Napylanie farby.

    Z kabiny farba zostaje zassana do cyklonu, gdzie następuje separacja frakcji. Farba, która nadaje się do ponownego odzysku jest przesiewana, następnie przepompowywana w fazie gęstej do centrum proszkowego, gdzie miesza się ze świeżą farbą. Frakcje lotne są zasysane do filtra końcowego i zasobnika śmieciowego. W firmie Norco, dzięki nowoczesnym urządzeniom oraz dobrej obsłudze, odzyskuje się około 90% farby. Na jednej zmianie zużywa się ok. 70 kg farby.

    490099.jpg

    Wlot do myjki.

    490089.jpg

    Etap końcowy - ściaganie pomalowanych detali.

    - W tego typu produkcji w lakierni używa się ponad 50 kolorów, stąd przy zakupie urządzenia do malowania proszkowego zwrócono szczególną uwagę na szybkość zmiany kolorów, która trwa maksymalnie 15 minut przy jednej osobie obsługującej kabinę – mówi Stanisław Czerwiński, kierownik lakierni.

    490088.jpg

    Hubert Kilian dyrektor produkcji w firmie Norco

    - Stale zwiększamy zatrudnienie. Jeszcze dwa lata temu w firmie pracowało 20 osób. Teraz pracę tu znalazło 140 osób. Ta dynamika zatrudnienia pokazuje jak bardzo rozwinął się nasz zakład. Obecnie do pracy przyjmujemy także kobiety. W tej chwili pracuje u nas 10 pań, z tego dwie na produkcji. Panie są bardzo przywiązane do firmy, dlatego będziemy chcieli zwiększyć odsetek kobiet zatrudnionych w firmie.

    Pracownicy pracują obecnie na dwie zmiany i rozważa się działalność usługową. Około 80 % produktów trafia na eksport do Skandynawii. Jednakże zaplanowana jest ekspansja na rynek polski oraz na Wschód. Norco stosuje farby DuPont oraz Jotun. Najczęściej maluje sie w kolorze Silver Epoksy. Malarnia stosuje farby epoksydowe i epoksydowo-poliestrowe, zarówno gładkie, jak i z efektem strukturalnym, w kolorach wg palety RAL i innych (w tym metaliczne).

    490086.jpg

    Blok odzysku z filtrem końcowym.

    490100.jpg

    Cyklon.

    490094.jpg

    Panel sterujący procesem.

    Proekonomicznym rozwiązaniem wprowadzono wykorzystanie ciepła wytwarzanego przez piec do ogrzewania pomieszczeń magazynu. Natomiast badanie jakości polega na elektronicznym sprawdzaniu koloru oraz podstawowych badaniach przyczepności. Odpady zaś utylizowane są przez wynajętą firmę zewnętrzną.

    Julian Ciesielski

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...