• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Wydarzenia i relacje

    Wydanie nr: 2(70)/2011

    Wydarzenia i relacje

    Wydarzenia

    Drewno

    Wyroby Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wywiady

    KALENDARZ

    WYDARZENIA

    ponad rok temu  01.03.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 2 z 4

    - W ofercie rzeczywiście pojawia się wiele pozycji: od przekroju systemów lakierniczych, poprzez kleje, okleiny modyfikowane, materiały ścierne, narzędzia do obróbki drewna i urządzenia lakiernicze. Lista asortymentowa powstaje w oparciu o opinie naszych klientów i pracowników. Dążymy do tego, aby klient był fachowo i kompleksowo obsłużony. Cały czas pracujemy też nad poszukiwaniem skuteczniejszych rozwiązań technologicznych.


    - Coraz większą wagę przywiązuje się do ochrony środowiska. W jaki sposób producenci lakierów mogą pomóc malarniom w ograniczaniu emisji LZO?

    - W większości przypadków odbywa się to poprzez dostarczenie lub zamianę stosowanych produktów na takie, które charakteryzują się większą zawartością części stałych, tym samym ograniczamy emisję LZO (Lotnych Związków Organicznych). W wielu przypadkach, wspólnie z laboratorium ICA, zalecamy produkty stworzone pod konkretny sposób aplikacji, np. lakiery do natrysku produkowane są o niskiej lepkości ok. 25-30 sekF4 (sekund wg kubka Forda nr 4), więc nie zachodzi potrzeba znacznego rozcieńczania mieszanki, a tym samym spada zakup rozcieńczalników. Jednak najskuteczniejszym sposobem jest zamiana produktów rozcieńczalnikowych na wodorozcieńczalne.


    - Stosowanie lakierów wodorozcieńczalnych staje się obecnie powszechne także dzięki wielu zaletom tych lakierów, w szczególności chodzi oczywiście o zmniejszenie emisji substancji lotnych do atmosfery. Ale to nie jedyne ich zalety...

    - Tak, chodzi głównie o ograniczenie LZO, ale jest też wiele innych pozytywnych elementów np. kultura i komfort pracy (brak śmierdzących rozcieńczalników, higiena pracy), zdrowie lakierników, łatwość mycia urządzeń oraz brak zagrożenia wybuchem czy w dalszej konsekwencji pożarem.


    - A jak to wygląda w praktyce? Czy klienci rzeczywiście odchodzą od farb rozpuszczalnikowych na rzecz lakierów wodnych?

    - W perspektywie kilku następnych lat ta tendencja z pewnością będzie bardziej widoczna, jest coraz większe zainteresowanie produktami wodorozcieńczalnymi. Niestety, nie możemy powiedzieć, że firmy zdecydowanie odchodzą od produktów rozpuszczalnikowych, to jedynie wyjątki. Wiele firm bardzo chętnie stosuje dobre sprawdzone systemy rozpuszczalnikowe. Powody? Jest ich kilka ale najistotniejsze to:

    - Obostrzenia jakie muszą być przestrzegane w czasie aplikacji i suszenia. W dużych zakładach wymaga to sporych inwestycji związanych z modernizacją lakierni i suszarni, istotne jest utrzymywanie temperatury i wilgotności na zalecanych poziomach. Produkty wodorozcieńczalne są mniej tolerancyjne niż rozpuszczalnikowe.