• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Wydarzenia i relacje

    Wydanie nr: 3(65)/2010

    Wydarzenia i relacje

    Antykorozja

    Wydarzenia

    KALENDARZ

    WYDARZENIA

    ponad rok temu  01.05.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3


    Walne zebranie PSK

    Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze PSK odbyło się po zakończeniu IV Konferencji Naukowo-Technicznej „Współczesne technologie przeciwkorozyjne”. Zebraniu przewodniczyła Aleksandra Baraniak. W części sprawozdawczo-wyborczej prezes PSK Agnieszka Królikowska przedstawiła sprawozdanie z działalności zarządu w latach 2007-2009. Jednym z ważniejszych celów, które postawił sobie zarząd było uregulowanie prawne i umocnienie pozycji osób zajmujących się ochroną przed korozją. W czasie zebrania wybrano nowe władze PSK na lata 2010-2012. Więcej informacji o działalności PSK znajduje się na stronie internetowej www.psk.org.pl, na której można znaleźć ponadto uaktualnione spisy norm, nowości literaturowe, informacje o imprezach korozyjnych. Zarząd: Agnieszka Królikowska – prezes, Wojciech Sokólski – wiceprezes, Sławomir Piłat – skarbnik, Małgorzata Zubielewicz – rzecznik prasowy, Piotr Liberski – członek, Marek Bąk – członek. Komisja Rewizyjna: Andrzej Brandt – przewodniczący, Andrzej Miodek – członek, Andrzej Kubacki – członek. Sąd Koleżeński: Anna Orzyłowska – przewodnicząca, Michał Jaczewski – członek, Krzysztof Sihinkiewicz – członek.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Andrzej Miodek z firmy PETRO Kor omówił stan techniczny zakwalifikowanych do remontu zbiorników podziemnych i naziemnych, najczęściej spotykane uszkodzenia powłok, miejsca największych narażeń korozyjnych oraz metody renowacji, z uwzględnieniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Trzecią sesję, poświęconą ochronie przed korozją żelbetu, prowadził Krzysztof Saramowicz z firmy Gemite Polska. Wygłosił też referat dotyczący zagrożenia korozyjnego budowli inżynierskich, w którym zwrócił uwagę na konieczność właściwej ochrony konstrukcji żelbetowych ze względu na skalę obciążeń eksploatacyjnych i środowiskowych tego typu obiektów. Wojciech Sokólski omówił ochronę katodową stali zbrojeniowej – aktualny stan techniki, zakres stosowania i wymagania normowe. Witold Majewski z firmy Gemite Polska zatytułował swój referat „Aktualne standardy ochrony antykorozyjnej konstrukcji żelbetowych na przykładzie budownictwa drogowo-mostowego z perspektywą zmian w tym zakresie”, ale jak sam napisał „tytuł jest trochę prowokacyjny, bo jak się okazuje standardów raczej nie ma. Jak można mówić o standardach, skoro możliwe jest zaprojektowanie nowego obiektu lub remontu bez stosowania żadnych zabezpieczeń antykorozyjnych?”.

    844p1090275.jpg

    Štefan Rástocký z Fires s.r.o. Batizovce (Słowacja).


    W czasie Dyskusji Okrągłego Stołu dominowała tematyka dotycząca możliwości poprawy stanu ochrony przed korozją w Polsce, m.in. poprzez wywieranie wpływu na ośrodki decyzyjne i uzmysławianie im rangi problemu. Wzorem większości krajów konieczne jest przywrócenie zaniechanego w 1976 r. określania strat korozyjnych w poszczególnych gałęziach przemysłu. Tego rodzaju dane są podstawą do opracowywania krótko- i długoterminowych planów działań mających na celu zmniejszenie strat korozyjnych i zagrożeń powodowanych przez korozję. Wśród poruszanych tematów znalazły się ponadto zagadnienia dotyczące stosowania zabezpieczeń składających się z zanurzeniowej powłoki cynkowej i powłoki malarskiej – systemu duplex. Powłoki cynkowe powinny być malowane nie tylko ze względu na zwiększenie trwałości i estetykę zabezpieczenia, ale również na ochronę środowiska – konieczność ograniczenia przenikania związków cynku do wód i gleby. Należy oczekiwać, że w niedalekiej przyszłości wydane zostaną stosowne przepisy unijne, a już teraz w niektórych krajach UE stosowanie samej powłoki cynkowej jest zabronione.

    Tagi: PSK,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...