Farby okrętowe i pokrycia morskie Opory przepływu są źródłem 80-90% zapotrzebowania na moc silników okrętowych, zużywane przez nie paliwo i emisje CO2. Pokrycie podwodnej części kadłuba skorupiakami powoduje często wzrost oporów o 50-80%, naroślami miękkimi o 9-26%. Jeszcze niedawno problem rozwiązywano dodając do farb okrętowych pochodne trójbutylocynowe, które zabijały pasażerów na gapę. Potem zakazano ich stosowania, ponieważ zatruwały ocean i zabijały nie tylko zwierzęta i rośliny okrętolubne. Obecnie stosuje się powłoki samowygładzające się zawierające biocydy (SPCs, 80-90% rynku) i powłoki utrudniające przywieranie niepożądanej fauny i flory (FRCs, droższe i wymagające w stosowaniu). AkzoNobel zaopiekował się "ekstremalnymi regatami" katamaranów, pokrywając je powłokami Awlgrip. Katamarany te, nawet przy umiarkowanych wiatrach osiągają prędkości kojarzące się dotychczas z motorówkami.
Farby rozpuszczalnikoweKusumgar, Nerfli&Growney podali że w 2013 r, stanowiły 41% objętości i 48% wartości sprzedanych materiałow pokryciowych. Na pokrycia przemysłowe przypadało z tego 68 i 80%.
Pokrycia aerokosmiczne Rynek integruje się z użytkownikami końcowymi, jego rozwój zależy głównie od postępu w badaniach. W rejonie Azji-Pacyfiku (głównie Chiny i Indie) będzie w latach 2014-9 rósł o 7,79% rocznie, w Płn. Ameryce o 5,05%. W skali światowej ma to być 5,96% rocznego wzrostu, wartościowo z USD 2,1 mld w roku 2013 do 3 mld w 2019.
Pokrycia architektoniczne i dekoracyjne Benjamin Moore ogłosił wyniki badania Kolor Roku 2015. Wygrał Guilford Green HC-116, zielony ze srebrnym połyskiem. Według AkzoNobel kolorem roku ma być "miedziowy oranż".
Komentarze (0)