• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Wydarzenia i relacje

    Wydanie nr: 6(50)/2007

    Wydarzenia i relacje

    Wydarzenia

    KALENDARZ

    WYDARZENIA

    ponad rok temu  01.11.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 3 z 3

    • PO Infrastruktura i Środowisko – 41,3% całości środków (27,8 mld euro),

    • PO Kapitał Ludzki – 14,4% całości środków (9,7 mld euro),

    • PO Innowacyjna Gospodarka –12,3% całości środków (8,3 mld euro),

    • PO Rozwój Polski Wschodniej – 3,4% całości środków (2,3 mld euro),

    • PO Pomoc Techniczna - 0,8% całości środków (0,5 mld euro).

    • PO Europejskiej Współpracy Terytorialnej - (0,7 mld euro)

    Regionalne programy operacyjne oraz programy operacyjne zarządzane centralnie będą źródłem finansowania różnego rodzaju przedsięwzięć, które potocznie nazywamy projektami. Jeśli chcemy skorzystać z dofinansowania realizacji naszych zamierzeń rozwojowych, czy to o charakterze infrastrukturalnym, czy też z zakresu szeroko rozumianego rozwoju zasobów ludzkich, jesteśmy niejako zmuszeni do opracowania projektu, który następnie będzie mógł aplikować (czyli ubiegać się) o dofinansowanie w ramach wspomnianych programów operacyjnych. Z chwilą, gdy w Polsce pojawiły się fundusze przedakcesyjne Phare, Sapard oraz ISPA pojęcie „projektu” nabrało nowego znaczenia. Czym jest zatem projekt i jakie cechy powinien posiadać, aby spełniać kryteria projektu aplikującego o dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych? Przede wszystkim każdy projekt, który aplikuje o dofinansowanie zewnętrzne bez względu na program operacyjny czy inne źródło finansowania, musi posiadać swój ściśle sprecyzowany cel, określony zespół działań służących osiągnięciu celu projektu, mieć określony harmonogram, budżet, określone zasoby ludzkie zajmujące się jego wdrażaniem oraz posiadać unikalny charakter. Cel projektu powinien być realny, konkretny, terminowy, mierzalny oraz akceptowalny. Proces realizacji projektu można podzielić na 4 główne fazy, o których mowa poniżej. Przede wszystkim realizacja projektu powinna wynikać z precyzyjnie zdefiniowanych potrzeb beneficjenta bez względu na to, czy beneficjentem jest przedsiębiorca, jednostka samorządu terytorialnego, organizacja pożytku publicznego oraz każdy inny typ beneficjenta uprawniony do aplikowania w ramach danego programu operacyjnego.

    Drugim etapem opracowania projektu po identyfikacji naszych potrzeb jako beneficjenta jest planowanie projektu pod względem jego harmonogramu rzeczowo–finansowego, czyli określenia konkretnych kategorii kosztów, ich wartości finansowej oraz okresu, w którym zamierzamy je ponieść. Niebagatelne znaczenie ma również określenie zasobów ludzkich niezbędnych do prawidłowej realizacji projektu, które nie tylko przygotują projekt, ale także będą nim zarządzać, monitorować jego poszczególne etapy, wnioskować do grantodawcy o dokonanie należnych płatności, jak również zajmą się rozliczeniem projektu pod względem rzeczowym i finansowym. Trzeci etap wdrażania projektu to etap jego rzeczowej realizacji polegający na realizacji poszczególnych działań, które zaplanowaliśmy w harmonogramie rzeczowo-finansowym projektu, aby osiągnąć cel naszego projektu. Ostatnim etapem realizacji projektu jest faza podsumowanie projektu polegające na ewaluacji (ocenie) osiągniętych rezultatów, ze szczególnym uwzględnieniem tego, czy projekt osiągnął zakładany na etapie aplikacyjnym cel. W kolejnej publikacji zaprezentujemy Państwu, jak należy poszukiwać źródła finansowania projektu oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas procesu przygotowania wymaganej dokumentacji aplikacyjnej i ubiegania się o dofinansowanie projektu.

    Ważne strony www:

    www.mrr.gov.pl

    www.efs.gov.pl

    www.funduszestrukturalne.gov.pl

    www.minrol.gov.pl

    www.kwalifikowalnosc.gov.pl

    Sebastian Szota

    Wyjaśnienie

    W ostatnim numerze „Lakiernictwa Przemysłowego” omyłkowo podaliśmy, iż firma Solbus skorzystała z dofinansowania z EFS (Europejski Fundusz Społeczny, który zwykle finansuje programy edukacyjne). Tymczasem pieniądze pozyskano w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SWP WKP).

    Redakcja

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ dande 1 5 miesięcy temu Potrzebne mi finansowanie i optymalizacja biznesu. Jak to załatwić? Czy to Wam coś mówi - https://wisemove.pl/... ? Oni są skuteczni? I przede wszystkim - jakie są koszty takiego finansowania?
      oceń komentarz zgłoś do moderacji