![](https://www.lakiernictwo.net/img/artykuly/693_wytwarzanie-powlok-funkcjonalnych_1.jpg)
Marcus Rechberger o termoplastycznych proszkach powlekających
Przy powlekaniu materiałami proszkowymi stosuje się prawie wyłącznie tworzywa duroplastyczne. Użycie tworzyw termoplastycznych (termoplastów) zarezerwowane jest obecnie do zastosowań niszowych. Spółka „Spin-off” Instytutu Fraunhofer „Solid Composites GmbH” zamierza zwiększyć różnorodność termoplastycznych tworzyw do powlekania. Na ten temat „Besser Lackieren!” rozmawiało z Marcusem Rechbergerem, kierownikiem Solid Composites GmbH.
- Zamierzacie zwiększyć różnorodność termoplastycznych tworzyw do powlekania. Brzmi to jak powrót do początków powlekania proszkowego. Jakie są kulisy Waszego projektu?
- Bez obaw, nie jesteśmy paleontologami technologii powlekania. Tworzywa termoplastyczne rozwinęły się w zdumiewający sposób. Dotyczy to w szczególności modyfikacji ich charakterystycznych właściwości, które bardzo rozszerzyły zastosowanie termoplastów, na przykład w formowaniu wtryskowym. W technologii powlekania rozwój jednak jeszcze nie nastąpił. Problem stanowi wytworzenie drobnego proszku z tych tworzyw. Rozdrabnianie mechaniczne w bardzo niskich temperaturach jest obecnie najczęściej wybieraną metodą – tylko że tworzywa sztuczne o wysokiej odporności mechanicznej nie dają się w ten sposób łatwo rozdrabniać. W ten sposób uzyskiwany jest wyłącznie gruby proszek. Poprzez naprężenie mechaniczne zrywane są połączenia pomiędzy wypełniaczem i siecią macierzystą, wskutek czego przy wytwarzaniu proszku pożądane pierwotne właściwości tworzywa nie zostają zachowane. W związku z tym możliwości były dotychczas ograniczone.
- Czym wyróżniają się nowo opracowane proszki powlekające od powszechnie używanych obecnie systemów duroplastycznych?
- Różnorodność tworzyw sztucznych systemów duroplastycznych jest ograniczona. Przy niestandardowych zastosowaniach istnieje zbyt mało możliwości, aby dostosować ich właściwości do wymagań. Nasze tworzywa możemy w znacznym stopniu modyfikować (m.in. nanowypełniacze są w tym kontekście bardzo interesujące), starając się jednocześnie spełnić wymagania technologii proszkowej. Dotychczas możliwe było jedynie uzyskanie proszku do powlekania fluidyzacyjnego.
Komentarze (0)