"Farba biała do wymalowań, która okazała się wielce przydatna na statkach i okrętach:
Czarna farba do malowania kadłubów może być przygotowana z czerwieni ołowiowej według poniższej receptury, służącej do otrzymania około 1 galona:
Historia polimerów sięga połowy XIX w., jednak do przełomu w produkcji farb doszło dopiero po zakończeniu pierwszej wojny światowej. Zanim przejdziemy do rewolucyjnych zmian w produkcji farb, przypomnijmy najważniejsze wynalazki, które stworzyły podwaliny pod produkcję farb bazujących na żywicach syntetycznych:
- 1844 -- Charles Goodyear odkrywa, że w wyniku ogrzewania siarki z kauczukiem naturalnym powstaje bardzo elastyczny materiał. Zjawisko zwane wulkanizacją doprowadziło do powstania pierwszego usieciowanego polimeru.
- 1846 -- Christian Friedrich Schönbein opatentował odkrytą rok wcześniej bawełnę strzelniczą - nitrocelulozę. Niektóre źródła podają, że nitrocelulozę odkrył Henri Braconnot już w 1832 r.
- 1905 -- Rozpoczynają się pierwsze badania farb i powłok ochronnych na rolniczej uczelni w północnej Dakocie znanej dzisiaj jako Uniwersytet Stanowy Północnej Dakoty.
- 1907 -- Leo Hendrik Baekeland uzyskuje żywice fenolowo-formaldehydowe (nowolakowe) znane do dzisiaj jako bakelit.
- 1912 -- Kurt Gottlob patentuje polimeryzację dyspersji izoprenu. Jako emulgatora używał albumin otrzymanych z kurzych jaj lub skrobi. Tak powstała pierwsza żywica akrylowa.
- 1914 -- Fritz Klatte i Adolf Rollet opatentowują octan winylu.
Po zakończeniu I wojny światowej pozostają ogromne ilości nitrocelulozy. Część przetwarzana jest na celuloid służący do produkcji taśm filmowych. Poszukiwane są też inne możliwości zagospodarowania zbędnego nadmiaru materiałów wybuchowych. I tu zaczyna się przełom w produkcji farb, który postaramy się prześledzić chronologicznie:
- W wyniku estryfikacji gliceryny bezwodnikiem ftalowym udało się doprowadzić do powstania żywic, które zastąpiły schnące oleje. Stosując w tej reakcji bezwodnik ftalowy i glicerynę otrzymuje się żywicę alkidową, zostaje ona wprowadzona do produkcji w 1926 r.
- 1920-1923 - DuPont rozpoczyna produkcję lakieru o nazwie "Duco" na potrzeby przemysłu samochodowego. Lakierowanie samochodu trwa tylko 15 godzin i można je jeszcze skrócić susząc powierzchnię ciepłym powietrzem. Lakier był matowy, a połysk uzyskiwano przez polerowanie.
Komentarze (0)