- 1923 - Pierwszy znormalizowany test do badania powłok - stosowany do dzisiaj test twardości ołówkowej.
Lakiery nitrocelulozowe ze względu na swoje właściwości nie bardzo nadawały się do nakładania pędzlem, dlatego w telegraficznym skrócie warto przypomnieć historię natryskowego nakładania farb.
Pierwsze narzędzia do natryskiwania farb pojawiły się wprawdzie już pod koniec XIX w., ale ponieważ malowały metodą polewania, nie nadawały się do aplikacji większości ówczesnych farb. Używano ich głównie w budownictwie i do impregnacji drewna.
Natrysk powietrzny zapoczątkował prowincjonalny lekarz z miasteczka Toledo w stanie Ohaio dr Allen DeVilbiss. Do leczenia chorób gardła wymyślił aparat złożony z gumowej gruszki pompującej powietrze do dyszy zasysającej płynny lek z butelki i rozpylającej go w pompowanym powietrzu. Metoda była na tyle unikalna, że doktor uzyskał patent na swój wynalazek. W 1890 r. dr DeVilbiss rozpoczął seryjną produkcję swoich atomizerów. W 1905 r. do firmy dołączył syn Tom, który zaczął szukać innych zastosowań dla wynalazku ojca. Pierwszy pomysł polegał na wykorzystaniu urządzenia do rozpylania perfum, mimo sprzeciwów doktora, który uważał, że jest to niepoważne. Tom wdrożył do produkcji atomizery do perfum montowane w korkach pasujących do butelek z popularnymi perfumami i wodami kolońskimi. Z czasem zaczęto produkować urządzenia wyposażone w piękne butle, które są dzisiaj cennym trofeum dla kolekcjonerów. W 1907 r. Tom rozpoczął próby z urządzeniami o zastosowaniu przemysłowym. Okazało się, że do aplikacji farb potrzeba znacznie więcej powietrza niż daje go gumowa gruszka. Owocem wielu prób był pierwszy pistolet lakierniczy.
Fot. 4 i 5. Pistolety lakiernicze z pierwszej połowy XX w.
Wróćmy jednak do farb:
- 1924 -- Wprowadzenie bieli tytanowej - najważniejszego pigmentu umożliwiającego tworzenie powłok kryjących zarówno białych, jak i różnobarwnych.
- Powstają modyfikowane żywice fenolowe - pierwsze w pełni syntetyczne żywice dostępne komercyjnie. Szereg dostępnych typów zależy od rodzajów i proporcji stosowanych fenoli i aldehydów.
- 1925 -- BASF (Glasurit-Werke) wprowadza lakiery nitrocelulozowe do Europy.
- R. H. Kienle uzyskuje nienasycone żywice alkidowe.
- 1926 -- W Wielkiej Brytanii powstaje stacja badająca farby.
- General Elctric wprowadza żywicę o nazwie Glyptal® (patrz rok 1920).
Komentarze (0)