Sympozjum poświęcone chemicznemu przygotowaniu powierzchni i procesom związanym z obróbką metali
Sympozjum odbyło się w dniach 16-17 kwietnia 2015 r. w malowniczym górskim kurorcie u stóp Karkonoszy w hotelu Mercure Karpacz Resort. Celem spotkania była prezentacja aktualnych i przyszłych trendów w branży malarskiej ze szczególnym uwzględnieniem technologii zrównoważonego rozwoju. W czasie konferencji poruszano m.in. tematy: obróbkę wstępną metalu, usuwanie wadliwie położonych powłok lakierniczych z detali i zawieszek; urządzenia oraz materiały stosowane w lakierniach; technologie stosowane w przemyśle samochodowym oraz AGD; sposoby oceny jakości przygotowania powierzchni, obniżka kosztów i poprawa rentowności.
Firma Atotech jest zaangażowana w oferowanie trwałych technologii wspomagających malowanie, które pozwalają ich posiadaczom poszerzyć wszechstronność swoich prac i możliwości, zwiększyć wydajność produkcji, obniżyć koszty, zmniejszyć brakowość, a także przyczynić się do pracy w warunkach bardziej przyjaznych dla środowiska.
Uczestnicy z zainteresowaniem słuchali wystąpień.
John Kochilla z Atotech w Stanach Zjednoczonych poprowadził kilka wykładów.
Laure Vuillemin (Atotech Stany Zjednoczone) oraz Rafał Janowicz (Atotech Poland) mówili m.in. o przyjaznych środowisku procesach przygotowania powierzchni.
Wśród prelegentów byli pracownicy centrali Atotech w Stanach Zjednoczonych. Ciekawym pomysłem było zaproszenie przedstawiciela firmy Carolina Custom Clad, który opisał praktyczne doświadczenia z korzystania produktów Atotech w procesach obróbki powierzchni. - Zanim zaczęliśmy współpracę z Atotech, uzyskiwaliśmy słabe wyniki w przygotowaniu powierzchni - mówił Chris Wright. - Musieliśmy zatem poprawić ten proces. Pierwszym etapem była zmiana środka do czyszczeniaw na Uniprep. Wcześniejszy "produkował" ogromne ilości piany, przez co wymagany był odolejacz. Poza tym, musieliśmy dwa razy w roku wymieniać kąpiele. Obecnie wystarczy zrobić to raz na cztery lata, tak mało jest szlamów. Kolejnym etapem było przejście na pokrywanie wolne od fosforanów, czyli zastosowanie środka Interlox. Przyniosło to znaczne oszczędności zarówno jeżeli chodzi o zużycie energii, jak i samych preparatów. Osiągamy te same parametry, przy niższych kosztach. Warto dodać, że nie wiązało się to z wielkimi inwestycjami na linii przygotowania powierzchni.
Komentarze (0)