Nowa formuła na bazie żywic akrylowych i alkidowych może znacznie poprawić efektywność działania antykorozyjnych farb wodnych.
Najnowsze badania dowodzą, że zmiana struktury cząsteczkowej wodorozcieńczalnych farb akrylowych może znacznie zwiększyć ich hydrofobowość, a tym samym i odporność na korozję.
Wodne farby antykorozyjne na bazie żywicy akrylowej mają tę zaletę, że nie zawierają szkodliwych LZO, zapewniając jednocześnie optymalną ochronę przed korozją. Naukowcy postanowili jednak jeszcze poprawić ich parametry, uzupełniając ich skład o żywice alkidowe połączone z akrylowymi w procesie wolnej polimeryzacji rodnikowej.
Dzięki syntezie monomerów dwóch żywic stworzyli produkt łączący w sobie zalety obu z nich, tj. wysoką stabilność, szybkie schnięcie i dużą twardość, a także wykazujący się wyższą hydrofobowością, niższym współczynnikiem przenikania wody oraz gęstszą siatką polimerową, co bezpośrednio przekłada się na jego właściwości antykorozyjne.
Jak to działa? Cząstki kopolimeru dwóch żywic tworzą elastyczną, rozgałęzioną strukturę składającą się z hydrofobowej siatki alkidowej połączonej z bocznymi grupami akrylowymi. Struktura ta wykazuje duży kąt zwilżania i sprawia, że podczas utwardzania cząsteczki kopolimeru układają się warstwowo, tworząc warstwę barierową o niższym współczynniku przenikania wody. Właściwości te potwierdzono w testach antykorozyjnych i badaniach z wykorzystaniem spektroskopii impedancyjnej (EIS).
Komentarze (0)