• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Antykorozja

    Wydanie nr: 2(136)/2022

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    ponad rok temu  13.05.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 3 z 4

    Art. 242. 
    1. Najkorzystniejsza oferta może zostać wybrana na podstawie:
    1) kryteriów jakościowych oraz ceny lub kosztu;
    2) ceny lub kosztu.
    2. Kryteriami jakościowymi mogą być w szczególności kryteria odnoszące się do:
    1) jakości, w tym do parametrów technicznych, właściwości estetycznych i funkcjonalnych takich jak dostępność dla osób niepełnosprawnych lub uwzględnianie potrzeb użytkowników;
    2) aspektów społecznych, w tym integracji zawodowej i społecznej osób, o których mowa w art. 94 ust. 1;
    3) aspektów środowiskowych, w tym efektywności energetycznej przedmiotu zamówienia;
    4) aspektów innowacyjnych;
    5) organizacji, kwalifikacji zawodowych i doświadczenia osób wyznaczonych do realizacji zamówienia, jeżeli mogą one mieć znaczący wpływ na jakość wykonania zamówienia;

    6) serwisu posprzedażnego, pomocy technicznej, warunków dostawy, takich jak termin, sposób lub czas dostawy oraz okresu realizacji.

    3. Ofertę najkorzystniejszą wybiera się wyłącznie na podstawie kryteriów jakościowych, jeżeli w oparciu o powszechnie obowiązujące przepisy lub decyzje właściwych organów, cena lub koszt są stałe.

    Niestety, pomimo wskazania powyższych kryteriów, najczęściej wybór sprowadza się do jednego, a mianowicie do ceny. Nawet jeżeli pojawiają się, choć bardzo rzadko, jakieś wymagania jakościowe, to cena stanowi główne kryterium wyboru. Już Kopernik w swoich pracach dotyczących ekonomii wskazywał, że gorszy pieniądz wypiera lepszy, podobnie jest z wykonawstwem. Jest oczywiste, że firma dobrze wyposażona w sprzęt, zatrudniająca wykwalifikowanych fachowców będzie droższa od firmy słabo wyposażonej i zatrudniającej niewykwalifikowany personel. Na szczęście te słabsze firmy nie są w stanie wziąć skomplikowanych prac wymagających specjalistycznego sprzętu, ale znaczna część prac antykorozyjnych takiego sprzętu nie wymaga. Wiele razy widziałem montaż ekranów dźwiękochłonnych przy autostradach przy użyciu koparki zamiast dźwigu, a także malowanie tych ekranów pędzlami i wałkami byle jak i bez żadnej kontroli. Na efekty nie trzeba długo czekać (patrz fot. 1). 

    Zupełnie nie wiem, jak zakwalifikować sprawę kolejowego mostu Średnicowego w Warszawie. Na jego temat było sporo artykułów w prasie krajowej i lokalnej. Faktem jest, że most od lat czeka na remont, chociaż pojawiają się również informacje, że ma on zostać wyburzony i zastąpiony mostem betonowym. Być może są jakieś argumenty przemawiające za takim rozwiązaniem, np. stan podpór. Konstrukcja stalowa jest skorodowana (fot. 2), ale chyba bardziej kwalifikuje się do naprawy niż do rozbiórki. 
    Infrastruktura drogowa jest szczególnie narażona na korozję z powodu zasolenia, wibracji itp. (fot. 3). Z tego powodu powinna być starannie chroniona, ale niestety przykładów złej ochrony jest aż nadto.
    Kolejnej przyczyny niewłaściwego podejścia do ochrony przed korozją upatrywałbym w programach kształcenia. Mimo że na kilku politechnikach na wydziałach chemii, materiałoznawstwa i pokrewnych są specjaliści zajmujący się korozją, to z reguły na wydziałach architektury, budownictwa i kierunkach mechanicznych ilość zajęć dotyczących ochrony przed korozją jest albo znikoma, wręcz śladowa, albo nie ma jej w ogóle. Wielokrotnie prowadziłem w biurach projektów prezentacje dotyczące materiałów do ochrony powłokowej. W ich trakcie starałem się przedstawiać chociaż minimum wiedzy ogólnej z zakresu ochrony przed korozją. Dla większości uczestników sprawy, o których mówiłem, były całkowicie nowe. Sytuacja się trochę zmienia na lepsze, coraz więcej politechnik i innych uczelni z wydziałami technicznymi ma wydziały, na których są specjaliści od korozji lub materiałów służących ochronie przed korozją. Jeszcze do niedawna jedyną uczelnią prowadzącą zajęcia z ochrony przed korozją była Politechnika Gdańska. Dzisiaj w mniejszym lub większym stopniu coś się zmienia na większości uczelni technicznych, np. Politechnika Rzeszowska przygotowuje się do organizacji podyplomowych studiów w zakresie farb proszkowych, Politechnika Wrocławska zorganizowała wiele kursów w zakresie ochrony przed korozją w budownictwie, wiele uczelni prowadzi prace naukowo-badawcze z zakresu badań korozyjnych. Jednak dopóki na wydziałach architektury i wydziałach budowlanych, szczególnie przy specjalizacjach mostowych i konstrukcji stalowych, nie będzie przyzwoitego programu zajęć obejmujących technologie ochrony przeciwkorozyjnej i ochrony przeciwpożarowej konstrukcji, dopóty nie należy spodziewać się radykalnej poprawy. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Fot. 1. Skorodowane po kilku latach eksploatacji ekrany akustyczne.
    Fot. 2. Nowoczesny pociąg na skorodowanym moście Średnicowym w samym sercu stolicy.
    Fot. 3. Słup oświetleniowy stanowiący jednocześnie mocowanie sygnalizacji świetlnej w jednej z centralnych dzielnic Warszawy.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...