• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Antykorozja

    Wydanie nr: 3(107)/2017

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    ponad rok temu  12.06.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Widok konstrukcji stalowych cynkowanych ogniowo w procesie tradycyjnym (FAM S.A. Zakład Rawa Mazowiecka).

    Widok konstrukcji stalowych cynkowanych ogniowo w procesie tradycyjnym (FAM S.A. Zakład Rawa Mazowiecka).

    Strona 4 z 4

    Podsumowanie

    Technologia cynkowania wysokotemperaturowego jest uzasadniona ekonomicznie w odniesieniu do elementów o skomplikowanych kształtach, małych gabarytach i różnorodnym składzie chemicznym. Jedyny problem związany jest z potrzebą stosowania wanien ceramicznych, zamiast tradycyjnych wanien stalowych, a co za tym idzie – innego sposobu ogrzewania. W większości cynkowni wyrobów jednostkowych w Polsce wykorzystuje się wanny stalowe, których ze względu na zwiększoną rozpuszczalność żelaza w ciekłym cynku ok. 500°C nie można stosować w technologii wysokotemperaturowej. 
    Wzrastające zapotrzebowanie na cynkowanie drobnych elementów stwarza konieczność modyfikacji klasycznego procesu cynkowania ogniowego. Dzięki zastosowaniu cynkowania wysokotemperaturowego z odwirowaniem można uzyskać nie tylko cieńszą powłokę cynkową o wyższej odporności korozyjnej, ale również uniknąć wad powierzchniowych w postaci sopli i nadlewów, co wpływa na polepszenie jakości powłok cynkowych. Brak obróbki wykańczającej obniża koszty wytwarzania zabezpieczenia korozyjnego. Prowadzenie procesu cynkowania ogniowego w wysokiej temperaturze pozwala również na uniezależnienie wzrostu powłoki od składu chemicznego podłoża. Powłoki mają bardziej równomierną grubość niż te otrzymywane w procesie tradycyjnym w temperaturze ok. 450°C. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Czy pomimo wyższych początkowych kosztów, technologia wysokotemperaturowa jest bardziej praktycznym rozwiązaniem niż klasyczne cynkowanie ogniowe? Proces wysokotemperaturowy wiąże się z wyższymi kosztami energii oraz przyspieszonym zużyciem osprzętu wykorzystywanego w procesie technologicznym. Wydaje się jednak, że lepsza możliwość kontroli procesu tworzenia się powłoki cynkowej oraz jakość powłok czyni metodę wysokotemperaturową bardziej uniwersalną nie tylko dla drobnych elementów.          

    Dr inż. Adam Tatarek
    FAM Spółka Akcyjna, Zakład Rawa Mazowiecka  

    GALERIA ZDJĘĆ

    Fot. 1. Widok konstrukcji stalowych cynkowanych ogniowo w procesie tradycyjnym (FAM S.A. Zakład Rawa Mazowiecka).
    Fot. 2. Elementy mocujące ogrodzenia cynkowane wysokotemperaturowo z odwirowaniem.
    Fot. 3. Widok stanowiska do cynkowania wysokotemperaturowego z odwirowaniem (Herco Sp. z o.o. Zakład Cielądz).
    Rys. 4. Zależność szybkości rozpuszczania żelaza w ciekłym cynku od temperatury kąpieli cynkowej [3].
    Rys. 5. Model powłok cynkowych wytwarzanych metodą klasyczną i wysokotemperaturową.
    Fot. 6. Struktura powłoki cynkowej na podłożu wybranych stopów żelaza otrzymanej w temperaturze 540°C: a) na stali S235JRG bez zewnętrznej warstwy cynku (po odwirowaniu), b) na stali z widoczną warstwą cynku na powierzchni warstwy dyfuzyjnej (bez wirowania), c) na podłożu żeliwa ciągliwego, d) na podłożu żeliwa sferoidalnego.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...