Rys. 1. Przykład korozji nitkowej. Po lewej stronie – korozja nitkowa w postaci włókien pod powierzchnią warstwy farby, po prawej stronie – ten sam obszar pozbawiony farby, z widoczną korozją nitkową.
Aktualne wyniki badań dotyczące profili aluminiowych wstępnie anodowanych i malowanych proszkowo
Elementy aluminiowe wstępnie anodowane i malowane proszkowo są optymalnie chronione przed korozją nitkową i znajdują zastosowanie m.in. w budowie elewacji. Jednak wiele firm z branży lakierniczej lub budowy konstrukcji metalowych zadaje sobie pytanie, jak wygląda sytuacja korozyjna w przypadku, kiedy pomalowane na gotowo profile muszą być w późniejszym czasie przycięte na wymiar lub trzeba wywiercić w nich otwory do montażu. Czy wtedy zostanie zachowana odporność na korozję, czy też krawędzie cięcia na wstępnie anodowanych i malowanych proszkowo elementach aluminiowych będą prowadziły do korozji nitkowej?
W odpowiedzi na powyższe pytania przeprowadzono aktualne badania w laboratorium eksperckim Dr. Hermann GmbH & Co. KG. Pracownicy laboratorium wstępnie anodowali i malowali proszkowo profile i blachy aluminiowe uszkodzone w określony sposób, a następnie przebadali je w teście korozji nitkowej zgodnie z normą DIN EN ISO 4623-2 przez 500 i 1000 godzin.
Jako materiał wyjściowy zastosowano różne blachy i profile aluminiowe z wstępnie anodowaną warstwą o grubości ok. 9 μm oraz pomalowane standardową poliestrową farbą proszkową (ok. 60–80 μm). Następnie na próbkach testowych, oprócz typowych rys na powierzchni stosowanych do badania korozji nitkowej, wykonano następujące nacięcia:
- nacięcie na zimno (nożycami do blachy),
- nacięcie na gorąco (szlifierką kątową),
- wiercenie (wiertarką).
Wyniki pokazują, że wstępnie anodowane i malowane proszkowo blachy i profile aluminiowe można dodatkowo obrabiać, np. przycinać na wymiar lub wiercić, nie ryzykując pogorszenia efektu antykorozyjnego.
Przyczyna korozji nitkowej
Zasadniczo malowane proszkowo elementy aluminiowe, takie jak elementy elewacji lub profile, w określonych warunkach środowiskowych i pogodowych, przy dużym obciążeniu wilgocią i solą, na przykład w strefie przybrzeżnej (klimat morski) lub w środowisku przemysłowym, mają skłonność do tak zwanej korozji nitkowej (kwaśny deszcz, kurz). Jest to szczególna forma korozji, która w formie nitkowej rozwija się pod warstwą farby i w ten sposób prowadzi do uszkodzenia powłoki o charakterystycznym wzorze (rys. 1).
Charakterystyczny wygląd korozji nitkowej jest tworzony przez aktywną komórkę korozyjną. Składa się ona z głowy, jako anody oraz ogona, jako katody, i rozprzestrzenia się pod powłoką organiczną poza obręb uszkodzonego obszaru na powierzchni metalu. Ważną rolę w rozwoju tego typu korozji odgrywa tak zwana warstwa odkształcenia mikrokrystalicznego na powierzchni aluminium, która może wynikać przede wszystkim z obciążeń termomechanicznych w procesach walcowania lub wytłaczania.
Komentarze (0)