• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Antykorozja

    Wydanie nr: 6(134)/2021

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    ponad rok temu  16.12.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Rys. 1. Przykład korozji nitkowej. Po lewej stronie – korozja nitkowa w postaci włókien pod powierzchnią warstwy farby, po prawej stronie – ten sam obszar pozbawiony farby, z widoczną korozją nitkową.

    Rys. 1. Przykład korozji nitkowej. Po lewej stronie – korozja nitkowa w postaci włókien pod powierzchnią warstwy farby, po prawej stronie – ten sam obszar pozbawiony farby, z widoczną korozją nitkową.

    Strona 2 z 2

    Prawidłowa wstępna obróbka powierzchni

    Aby optymalnie chronić powierzchnię aluminiową przed korozją nitkową, należy np. usunąć warstwę zdeformowaną, a elementy muszą zostać odpowiednio poddane wstępnej obróbce chemicznej, aby zapobiec naruszeniu przez korozję. Stosowane są w tym celu powłoki konwersyjne i pasywacje, takie jak chromowanie, procesy bezchromowe lub technologia anodowania, dzięki którym osiąga się najlepsze wyniki. Anodowanie to proces elektrochemiczny, w którym warstwa zdeformowana jest najpierw usuwana za pomocą alkalicznego wytrawiania, a następnie powierzchnia aluminium jest celowo utleniana, dzięki czemu porowata warstwa ochronna "wrasta" w metal. 
    Z reguły rozróżnia się dwa najczęstsze warianty obróbki dla aluminium, anodowanie wstępne i anodowanie (eloksacja) – elektrolityczne utlenianie aluminium. Warstwa anodowana ma zwykle grubość około 20–25 μm i ma bardzo dobre działanie antykorozyjne. 

    Pory powstałe w procesie produkcyjnym można albo bezpośrednio zamknąć, co nazywa się uszczelnianiem, albo są one wcześniej barwione w celach dekoracyjnych za pomocą kolorowych pigmentów, a następnie uszczelniane gorącą wodą. Dla porównania, powłoka wytworzona w procesie anodowania wstępnego ma zwykle grubość 3–8 μm, a pory nie są uszczelnione. Pory służą jako idealny czynnik zwiększający przyczepność w późniejszym malowaniu proszkowym.

    Tłumaczenie z „Besser Lackieren” nr 10/2021

    GALERIA ZDJĘĆ

    Rys. 2. W ramach badań w laboratorium pocięto na zimno wstępnie anodowaną i pomalowaną proszkowo blachę aluminiową za pomocą nożyc do blachy. Po 1000 godzinach testów po usunięciu farby nie stwierdzono żadnej korozji na próbce blachy.
    Rys. 3. Nawet w przypadku blachy ciętej na gorąco za pomocą szlifierki kątowej nie zaobserwowano korozji.