• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Antykorozja

    Wydanie nr: 4(114)/2018

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    ponad rok temu  21.08.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Badanie metodą odrywania wg EN ISO 16276-1.

    Badanie metodą odrywania wg EN ISO 16276-1.

    Strona 2 z 5


    Tabela 2. Kategorie korozyjności atmosfery.

    W części 3 „Zasady projektowania” najciekawsze zmiany wprowadzono w odniesieniu do firm wykonawczych. W opisanych, podstawowych zasadach projektowania, w przypadku kategorii korozyjności C4, C5 i CX, dla długich i bardzo długich okresów ochronnych oraz dla kategorii od Im1 do Im4, wymagany jest stopień przygotowania powierzchni „P3”, jeżeli nie określono innych wymagań w normach lub umowach dotyczących wykonania konstrukcji. Zacznijmy od poziomu przygotowania „P3” zgodnie z EN ISO 8501-3. Ogólnie rzecz biorąc, ten stopień przygotowania jest postrzegany głównie poprzez zaokrąglone krawędzie. Niestety, to tylko część prawdy. W normie EN ISO 8501-3 opisano 15 punktów, które trzeba uwzględnić. Poniżej omówione zostaną niektóre z kluczowych punktów, którymi należy się zająć w przypadku stopnia „P3”:

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Powierzchnia musi być pozbawiona odprysków spawalniczych, żużla spawalniczego, podtopień i widocznych porów. Problemy z porami występują najczęściej wtedy, gdy różne firmy wykonują konstrukcję stalową i ochronę antykorozyjną. Pory bliskie powierzchni często otwierają się dopiero po obróbce strumieniowo-ściernej. Rodzi to często problem, gdyż firmy zajmujące się tylko ochroną przed korozją nie mają możliwości, by zamknąć pory metodami spawalniczymi. Z kolei firmy wykonujące konstrukcje spawane dostarczają wyroby bez porów, ponieważ pęcherzy podpowierzchniowych nie można wykryć w prosty sposób, tzn. przez badania wizualne. Firma ta nie jest nawet w stanie przewidzieć, które z pęcherzy podpowierzchniowych podczas obróbki strumieniowo-ściernej ujawnią się w postaci porów.
        W przypadku spoin o nierównej łusce lub profilu cała powierzchnia spoiny musi być obrobiona, tzn. ma być gładka. Wymagana jest zatem obróbka np. przez szlifowanie wszystkich spoin. O ile w przypadku większości spoin czołowych wykonanie obróbki jest możliwe, to problemem staje się techniczna możliwość szlifowania spoin pachwinowych ze względu na ich dostępność.
    Kolejnym ważnym punktem jest obróbka powierzchni ciętych termicznie. W tym przypadku powierzchnia cięcia musi zostać obrobiona, a jej krawędzie muszą zostać zaokrąglone do promienia nie mniejszego niż 2 mm. Obróbka oznacza, że powierzchnie po cięciu termicznym muszą być np. szlifowane lub frezowane, aby usunąć warstwę utwardzoną. Wszystkie krawędzie, w tym krawędzie otworów, muszą mieć promień co najmniej 2 mm. W punktach, które wymieniono wyżej oraz dla pozostałych punktów wymienionych w normie EN ISO 8501-3 istotne jest, aby dokładnie uzgodnić przed podpisaniem umowy, jak poszczególne wymagania wykonać i jak je sprawdzać.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Rysunek 1. Siatka nacięć wg EN ISO 2409 (powiększenie).
    Rysunek 2. Badanie metodą odrywania wg EN ISO 16276-1.
    Rysunek 3. Ocena nieciągłości suchych powłok metodą wysokonapięciową wg EN ISO 29601.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...