• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Antykorozja

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    ponad rok temu  06.03.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 3 z 5

    Przywołane przykłady norm wskazują, że przy przeglądzie wymagań kontraktu ważną rolę powinno przypisywać się również do personelu zaangażowanego w proces antykorozji, a przed jego ostatecznym podpisaniem wskazane jest doprecyzowanie wymagań oraz weryfikacja kompetencji personelu. Pamiętać należy, że podpisując kontrakt, w którego wymaganiach przykładowo dokonano zapisu: „zabezpieczenie antykorozyjne wykonać zgodnie z PN- EN ISO 12944” [2] zobowiązujemy się do spełnienia wszystkich wymagań dotyczących przedmiotu kontraktu zawartych we wszystkich arkuszach tej serii norm. Jeśli kontrakt obejmuje wyroby budowlane, dla których zastosowanie ma norma EN 1090 [3], to spełnić należy również wymagania norm w niej przywołanych.
    Podobne problemy z jednoznacznym określeniem wymagań dla personelu wykonującego i nadzorującego występują w procesie nakładania izolacji przemysłowych. W istniejących normach branżowych np. PN-B-20105 [9] brak jest odniesienia do wymagań w stosunku do personelu.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Ważna uwaga – zapis w normie „powinien” należy traktować jako wymaganie, które musimy spełnić (EN ISO 9001 [8]).

    Kwalifikacje i kompetencje 

    W przywołanych wcześniej przykładach norm wielokrotnie znajdujemy stwierdzenia: „odpowiednia wiedza”, „doświadczenie”, „kwalifikacje”, „kompetencje”, brak jest jednak jednoznacznej interpretacji tak określonych wymagań. Jak zatem odnieść się do takich zapisów?
    Kwalifikacje zawodowe lub też kompetencje rozumiane są jako zestaw wiedzy i umiejętności wymaganych do realizacji składowych zadań zawodowych. Wynikają z określonych dokumentów (świadectw, dyplomów, zaświadczeń) i stwarzają domniemanie, że legitymujący się nimi człowiek ma odpowiednie kompetencje. Według rozporządzenia ministra edukacji narodowej [10], kwalifikacje w zawodzie to zestawy oczekiwanych efektów kształcenia: wiedzy, umiejętności zawodowych oraz kompetencji personalnych i społecznych, pozwalające na samodzielne wykonywanie zadań zawodowych. W odniesieniu do łacińskiego terminu competentia, kompetencje rozumie się jako posiadanie wiedzy umożliwiające wydawanie sądu, wypowiadanie autorytatywnego zdania, zakres zagadnień, o których określona osoba może wyrokować, gdyż jest w posiadaniu odpowiedniego doświadczenia oraz wiadomości, co prowadzi do stwierdzenia, iż człowiek kompetentny to osoba, która do określonych działań posiada odpowiednie przygotowanie. Kompetencje (kwalifikacje personelu) w literaturze przedmiotu definiuje się różnorodnie, choć w każdej z nich powtarza się udział trzech podstawowych składników: wiedzy, umiejętności oraz odpowiedzialności. Słownik języka polskiego kompetencje definiuje jako zakres uprawnień, pełnomocnictw oraz jako zakres czyjejś wiedzy, odpowiedzialności i umiejętności, na której podstawie można stwierdzić, iż kompetentny to ktoś uprawniony, upełnomocniony do wydawania decyzji, do działania, mający podstawy, kwalifikacje do wypowiadania sądów i ocen. Kwalifikacje definiuje natomiast jako wykształcenie i uzdolnienia potrzebne do pełnienia jakiejś funkcji lub wykonywania jakiegoś zawodu. Natomiast wg normy EN ISO 9000:2015 [8] kompetencje to zdolność stosowania wiedzy i umiejętności w celu osiągnięcia zamierzonych rezultatów, przy czym wykazana kompetencja jest czasami określana jako kwalifikacja. Pamiętać należy, że kwalifikacje zawodowe są układem dynamicznym i podlegają ciągłym zmianom na skutek zmian zachodzących  otoczeniu oraz rozwijania indywidualnych możliwości człowieka. Jak zatem interpretować opisywane wyżej wymagania? Najlepszym sposobem na uniknięcie nieporozumień między stronami kontraktu jest szczegółowe doprecyzowanie wymagań przed podpisaniem umowy. 

    Możliwości kształcenia i potwierdzania kompetencji

    GALERIA ZDJĘĆ

    O kompetencjach raz jeszcze
    O kompetencjach raz jeszcze
    O kompetencjach raz jeszcze
    O kompetencjach raz jeszcze

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...