Wpływ elektrolitu
Duży wpływ na wartość, a często również na kierunek przepływu prądu galwanicznego oraz rozkład korozji galwanicznej na powierzchni anody, wywiera elektrolit. W przypadku elektrolitu o dużym przewodnictwie (np. wody morskiej) korozja galwaniczna rozkłada się stosunkowo równomiernie na całej powierzchni anody i ogólny ubytek masy jest bardzo duży. Natomiast w miarę obniżania się przewodnictwa elektrolitu obszar objęty korozją ulega zmniejszeniu i ogranicza się tylko do tych miejsc na anodzie, które są w bezpośrednim styku z katodą. W tym przypadku całkowity ubytek masy maleje. Zasolone wody kopalniane, podobnie jak wodę morską, zaliczyć należy do elektrolitów o dużym przewodnictwie, a to z racji znacznego stężenia w nich soli, zwłaszcza chlorków. Elektrolit w środowisku kopalnianym stanowi cienką warstewkę wilgoci lub wody kopalnianej o wysokim stopniu mineralizacji, zawierającą, oprócz jonów chlorkowych, również jony siarczanowe oraz jony wielu innych soli. Obecność takiego elektrolitu powoduje znacznie szybszą redukcję tlenu w cienkiej jego warstwie w porównaniu z szybkością redukcji na powierzchni metalu całkowicie zanurzonego w roztworze.
- katodowa redukcja tlenu w cienkiej warstwie elektrolitu powstałej na powierzchni metalu następuje o wiele szybciej, niż w przypadku metalu zanurzonego całkowicie w roztworze;
- przewodnictwo elektryczne cienkiej warstwy elektrolitu w kierunku równoległym do powierzchni metalu jest małe nawet wtedy, gdy zawiera ono rozpuszczone kwasy. Prowadzi to do znacznego przyspieszenia procesów korozyjnych. Powodem tego jest duża łatwość dyfuzji tlenu w warunkach, gdy powierzchnia rozdziału faz powietrze – roztwór jest bardzo duża w stosunku do objętości roztworu.
Ponadto, w warunkach kopalnianych lub morskich, szybkie odparowywanie roztworu z powierzchni metalu zachodzące w wyniku przewietrzania lub działania wiatrów powoduje wzmożone konwekcyjne mieszanie warstwy elektrolitów, a tym samym przyspieszenie dopływu tlenu do katody i zmniejszenie polaryzacji. W efekcie prowadzi to do znacznego przyspieszenia korozji kontaktowej.
Komentarze (0)