Przykład zastosowania cynkowania ogniowego jako zabezpieczenia korozyjnego stalowej skrzynki na listy zaprojektowanej w bardzo oryginalny sposób (widok w biurze ocynkowni FAM Rawa Mazowiecka)
Najczęstsze problemy malowania powłoki cynkowej
W praktyce przemysłowej często obserwuje się sytuacje, gdy przyczyną wadliwie wykonanej usługi cynkowania i malowania jest odpowiednie przygotowanie konstrukcji wyrobu do możliwości technicznych. Wyroby powinny mieć szczelne i ciągłe spoiny, dostosowaną do gabarytów wielkość i rozmieszczenie otworów technologicznych, podobne pod względem gatunku stali i gabarytów części składowe, brak przestrzeni zamkniętych, szczelin i kieszeni powietrznych uniemożliwiających wypływanie ciekłych roztworów i stopu cynku dla technologii cynkowania ogniowego, czy klatek Faradaya dla natrysku elektrostatycznego proszku przy malowaniu proszkowym. Niestety, często te zalecenia nie są przestrzegane i wiele czasu i dodatkowych kosztów pochłania wyjaśnianie niezgodności w ocynkowniach i lakierniach (rys. 4).
Powłoka lakierowa może być nanoszona w różnym czasie po procesie cynkowania. Tymczasem cynk jest bardzo reaktywnym pierwiastkiem, który bardzo szybko wchodzi w reakcje ze składnikami powietrza atmosferycznego – zarówno z tlenem, jak i zanieczyszczeniami. Dlatego metodyka przygotowania powierzchni ocynkowanej przed malowaniem powinna uwzględniać jej stan oraz różne produkty korozji cynku występujące na powierzchni. Najkorzystniej jest, gdy malowanie powłoki cynkowej odbywa się bezpośrednio po metalizacji, zanim na powierzchni cynku rozpoczną się procesy korozyjne [8].
Błędy podczas przygotowania powierzchni metodami chemicznymi i mechanicznymi często mogą skutkować utratą przyczepności, pęcherzeniem, korozją podpowłokową, delaminacją czy kraterowaniem powłok lakierowych. Wady wykonania powłoki lakierowej mogą również wynikać z nieprawidłowego doboru systemów lakierowych, warunków i parametrów procesu malowania, fachowości pracowników wykonujących usługę [8].
Komentarze (0)