Przykład zgazowania powłoki proszkowej.
Sposoby zapobiegania powstawaniu wad powierzchniowych
Pomimo nie do końca wyjaśnionych przyczyn powstawania wad na powierzchni systemów duplex istnieje wiele praktycznych sposobów ograniczenia ich występowania.
Przed zanurzaniem elementów w kąpieli cynkowej należy stosować możliwie krótki czas trawienia dostosowany do jakości powierzchni cynkowanych elementów oraz oczyszczać powłokę cynkową z pozostałości topnika po wyciągnięciu z kąpieli. Należy również unikać chłodzenia w wodzie. Stygnięcie ocynkowanych elementów na wolnym powietrzu mimo wydłużenia czasu procesu pozwala na zwiększenie aktywności powierzchni. Ponadto, w kąpieli chłodzącej mogą występować zanieczyszczenia, które na drodze adsorpcji niewątpliwie znajdą się na powierzchni powłoki cynkowej i musiałyby być usunięte przed malowaniem.
Innym sposobem jest dodanie do farby proszkowej środków umożliwiających odgazowanie powłoki malarskiej. Metoda ta ma jednak wadę związaną z trudnością odpowiedniego doboru dawki tych środków oraz często nierównomiernością ich rozmieszczenia, co z kolei może doprowadzić do utworzenia się niejednorodnej powłoki malarskiej [7].
Najlepszą metodą uzyskania powłoki duplex pozbawionej wad jest opracowanie receptury farb proszkowych bezpośrednio przez producenta, dostosowując ją do rodzaju powłoki cynkowej. Ze względu na różnorodność właściwości powierzchniowych powłoki cynkowej trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jakie farby proszkowe mogą być użyte na daną powłokę cynkową. Ta sama farba w zależności od specyfiki powłoki cynkowej może być podatna na tworzenie wad lub nie. Producenci farb zapewniają, że efekt dobrego odgazowania można uzyskać stosując żywice o odpowiednio długim czasie żelowania lub przez dodanie odpowiednich surowców ułatwiających odgazowanie powłoki proszkowej.
Podsumowanie
Udział malowania proszkowego w produkcji powłok duplex wciąż rośnie ze względu na aspekty ekologiczne, wysoką trwałość i dekoracyjność. Proces przygotowania powierzchni cynku nie różni się też zwykle w przypadku malowania proszkowego i malowania ciekłymi wyrobami lakierowymi. Różnice występują w samym procesie aplikacji, a co za tym idzie, różna jest specyfika problemów występujących podczas malowania. W artykule przedstawiono wymagania jakie powinny spełniać powłoki proszkowe w świetle normy PN-EN 13438 oraz podstawowe problemy podczas wytwarzania powłok proszkowych na podłożu ocynkowanym ogniowo.
Komentarze (0)