VIANT – innowacyjna technologia ochrony antykorozyjnej
Powłoka konwersyjna i podkład w jednej warstwie. VIANT jest nowym rozwiązaniem opracowanym przez Chemetall, będący obecnie częścią działu Coatings firmy BASF. Proces VIANT opracowany został celem poprawy jakości powłok i zmniejszenia śladu węglowego wynikającego z procesów produkcyjnych. VIANT może znaleźć zastosowanie w różnorodnych branżach przemysłowych, m.in. branży sprzętu rolniczego, budowlanego oraz do prac ziemnych (ACE).
Obecna sytuacja gospodarcza charakteryzuje się dużą zmiennością i niepewnością. Dotyczy to wielu branż, a szczególnie sektora obróbki powierzchni, który jest jednym z najbardziej energochłonnych etapów produkcji. Dlatego też koniecznością staje się znalezienie rozwiązań oferujących ograniczenie zużycia energii. Chemetall, jako lider w zakresie obróbki powierzchni metalowych, wprowadził nowy proces − VIANT, który wytwarza na powierzchni równocześnie powłokę konwersyjną i organiczny podkład. Proces przeznaczony jest do ochrony przed korozją stali i żeliwa. Może znaleźć zastosowanie w różnych branżach, w tym branży sprzętu rolniczego, budowlanego oraz do prac ziemnych (ACE). Proces VIANT jest bardzo łatwy do stosowania, gwarantuje pełną ochronę krawędzi i powierzchni wewnętrznych detali. Nie wymaga stosowania wysokiego napięcia, specjalistycznych urządzeń ani też precyzyjnie kontrolowanej temperatury kąpieli podczas powlekania. Ponadto VIANT umożliwia skrócenie procesu technologicznego, oszczędność zasobów oraz zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych.
VIANT to nowy proces opracowany przez Chemetall: łączy on powłokę konwersyjną i podkład w jednej warstwie dla ochrony antykorozyjnej stali w różnych gałęziach przemysłu. VIANT łączy obróbkę wstępną i powlekanie w jednej kąpieli zanurzeniowej, gdzie chłodzenie lub podgrzewanie nie jest w zasadzie wymagane, dzięki czemu stała kontrola temperatury kąpieli jest praktycznie zbędna
Proces energooszczędny i przyjazny dla środowiska naturalnego
Nowa technologia powlekania oferuje wiele korzyści. Do najważniejszych należą możliwe redukcje kosztów oraz uproszczenie procesów w różnych obszarach. Uzyskuje się to dzięki połączeniu obróbki wstępnej i warstwy gruntującej w jednej kąpieli zanurzeniowej. Kąpiel VIANT może pracować w szerokim zakresie temperatur, bez konieczności chłodzenia lub ogrzewania.
Dzięki wyeliminowaniu oddzielnego procesu wytwarzania powłoki konwersyjnej, można ograniczyć zużycie środków chemicznych, energii i wody oraz zredukować ilość ścieków poddawanych neutralizacji lub utylizacji. Ogólnie rzecz biorąc proces VIANT ma mniejsze oddziaływanie na środowisko w porównaniu z tradycyjnymi technologiami przygotowania powierzchni i malowania podkładowego.
Komentarze (0)