Fot. 1. Odwarstwienie powłoki proszkowej na skutek niewłaściwie przygotowanego podłoża stali ocynkowanej ogniowo przed malowaniem [fotografia własna autorów].
Wpływ dodatków stopowych w kąpieli na właściwości powierzchniowe stali cynkowanej ogniowo
Skład chemiczny kąpieli cynkowej jest modyfikowany w kierunku uzyskania powłoki o podobnej strukturze i grubości niezależnie od składu chemicznego metalizowanej stali. Stosowane obecnie dodatki stopowe zmieniają również właściwości powierzchniowe powłok ochronnych i mogą oddziaływać na przebieg późniejszego malowania.
Na stan powierzchni powłok cynkowych przed malowaniem ma wpływ wiele czynników, takich jak: skład chemiczny kąpieli cynkowej i stali poddawanej procesowi metalizacji, parametry technologiczne cynkowania ogniowego, warunki sezonowania oraz rodzaj i parametry procesu przygotowania powierzchni przed malowaniem [1].
Pomimo zastosowania odpowiednich metod chemicznego przygotowania powierzchni, obróbki strumieniowo-ściernej, odpowiedniego doboru wyrobów lakierowych oraz przestrzegania instrukcji technologicznych, czasami po malowaniu na powierzchni powłok duplex pojawiają się wady w postaci pęcherzy lub utraty przyczepności farby. Przypadek taki przedstawiono na fot. 1. Jeżeli zachowane zostają wszystkie normy oraz procedury dotyczące aplikacji powłok lakierowych, przyczyny powstawania wad są trudne do ustalenia.
Kąpiele stopowe do cynkowania ogniowego
Norma PN-EN ISO 1461 „Powłoki cynkowe nanoszone na wyroby stalowe i żeliwne metodą zanurzeniową. Wymagania i metody badań” charakteryzująca właściwości powłoki cynkowej otrzymanej metodą ogniową przewiduje, że ilość dodatków stopowych w kąpieli nie powinna przekraczać 1,5% za wyjątkiem żelaza i cyny [2]. W praktyce cynkowniczej stosuje się znacznie mniej dodatków stopowych. Kąpiel cynkowa jest modyfikowana poprzez wprowadzanie do czystego cynku z gatunku Special High Grade (99,995%) dodatków, głównie w postaci wcześniej wykonanych stopów z cynkiem (zapraw) lub w postaci czystej. W chwili obecnej najpowszechniej stosowane w przemyśle cynkowniczym są kąpiele stopowe o indywidualnie dobranym składzie oraz kąpiele dostarczane przez wytwórców o handlowych nazwach, np. polski Wegal produkowany przez ZGH Bolesław S.A.
Wpływ dodatków stopowych na właściwości powłoki cynkowej
Dotychczasowe badania pozwoliły określić wpływ wielu pierwiastków chemicznych na przebieg procesu tworzenia się powłoki cynkowej [3-7]. Wpływ dodatków stopowych na przebieg procesu cynkowania ogniowego oraz właściwości powłoki cynkowej przedstawiono na
Charakterystykę różnych dodatków stopowych do kąpieli cynkowej omówiono poniżej.
Komentarze (0)