• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Antykorozja

    Wydanie nr: 2(112)/2018

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    ponad rok temu  09.05.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Fot. 1. Odwarstwienie powłoki proszkowej na skutek niewłaściwie przygotowanego podłoża stali ocynkowanej ogniowo przed malowaniem [fotografia własna autorów].

    Fot. 1. Odwarstwienie powłoki proszkowej na skutek niewłaściwie przygotowanego podłoża stali ocynkowanej ogniowo przed malowaniem [fotografia własna autorów].

    Strona 1 z 4

    Wpływ dodatków stopowych w kąpieli na właściwości powierzchniowe stali cynkowanej ogniowo

    Skład chemiczny kąpieli cynkowej jest modyfikowany w kierunku uzyskania powłoki o podobnej strukturze i grubości niezależnie od składu chemicznego metalizowanej stali. Stosowane obecnie dodatki stopowe zmieniają również właściwości powierzchniowe powłok ochronnych i mogą oddziaływać na przebieg późniejszego malowania.

    Na stan powierzchni powłok cynkowych przed malowaniem ma wpływ wiele czynników, takich jak: skład chemiczny kąpieli cynkowej i stali poddawanej procesowi metalizacji, parametry technologiczne cynkowania ogniowego, warunki sezonowania oraz rodzaj i parametry procesu przygotowania powierzchni przed malowaniem [1]. 
    Pomimo zastosowania odpowiednich metod chemicznego przygotowania powierzchni,  obróbki strumieniowo-ściernej, odpowiedniego doboru wyrobów lakierowych oraz przestrzegania instrukcji technologicznych, czasami po malowaniu na powierzchni powłok duplex pojawiają się wady w postaci pęcherzy lub utraty przyczepności farby. Przypadek taki przedstawiono na fot. 1. Jeżeli zachowane zostają wszystkie normy oraz procedury dotyczące aplikacji powłok lakierowych, przyczyny powstawania wad są trudne do ustalenia.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Kąpiele stopowe do cynkowania ogniowego

    Norma PN-EN ISO 1461 „Powłoki cynkowe nanoszone na wyroby stalowe i żeliwne metodą zanurzeniową. Wymagania i metody badań” charakteryzująca właściwości powłoki cynkowej otrzymanej metodą ogniową przewiduje, że ilość dodatków stopowych w kąpieli nie powinna przekraczać 1,5% za wyjątkiem żelaza i cyny [2]. W praktyce cynkowniczej stosuje się znacznie mniej dodatków stopowych. Kąpiel cynkowa jest modyfikowana poprzez wprowadzanie do czystego cynku z gatunku Special High Grade (99,995%) dodatków, głównie w postaci wcześniej wykonanych stopów z cynkiem (zapraw) lub w postaci czystej. W chwili obecnej najpowszechniej stosowane w przemyśle cynkowniczym są kąpiele stopowe o indywidualnie dobranym składzie oraz kąpiele dostarczane przez wytwórców o handlowych nazwach, np. polski Wegal produkowany przez ZGH Bolesław S.A. 

    Dodatki stopowe wprowadza się do kąpieli cynkowej w różnych celach, np.: aby zwiększyć odporność powłoki na korozję, ustabilizować wzrost warstwy faz międzymetalicznych Fe-Zn na różnych gatunkach stali poprzez ograniczenie dyfuzji wzajemnej żelaza i cynku, zmniejszyć zużycie cynku oraz zwiększyć lejność kąpieli. Dodatki stopowe występujące w kąpieli cynkowej mają także znaczny wpływ na właściwości otrzymanej powłoki: połysk, obecność kwiatu i jego wielkość, profil geometryczny powierzchni, napięcie powierzchniowe na granicy faz powłoka cynkowa – wyrób lakierowy. 

    Wpływ dodatków stopowych na właściwości powłoki cynkowej

    Dotychczasowe badania pozwoliły określić wpływ wielu pierwiastków chemicznych na przebieg procesu tworzenia się powłoki cynkowej [3-7]. Wpływ dodatków stopowych na przebieg procesu cynkowania ogniowego oraz właściwości powłoki cynkowej przedstawiono na 

    rys. 2. Pierwiastki stopowe można umownie podzielić na takie, które mają wpływ na właściwości powierzchniowe kąpieli i obniżają jej lepkość, oraz takie, które wpływają na rozpuszczalność żelaza w ciekłym stopie cynku i zaburzają przebieg dyfuzji reaktywnej pomiędzy żelazem i cynkiem. Do pierwszej grupy zaliczyć można: cynę, bizmut, ołów i antymon – do drugiej zaś: aluminium, magnez, nikiel, tytan, wanad, mangan i inne. 
    Charakterystykę różnych dodatków stopowych do kąpieli cynkowej omówiono poniżej.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Rys. 2. Wpływ dodatków stopowych na przebieg tworzenia się powłoki cynkowej [informacja własna autorów].
    Fot. 3. Widok powłoki otrzymanej w kąpieli cynkowej z różnymi dodatkami stopowymi: a) aluminium i niklu
    Fot. 3. Widok powłoki otrzymanej w kąpieli cynkowej z różnymi dodatkami stopowymi: b) aluminium, niklu, bizmutu i cyny [fotografie własne autorów].
    Rys. 4. Ukształtowanie geometryczne badanej powierzchni w postaci mapy 3D [badania własne autorów].
    Rys. 5. Rozkład chropowatości w przekroju powiększonego obszaru: a) profil rzeczywisty, b) profil falistości, c) profil chropowatości [badania własne autorów].

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...