Ochrona antykorozyjna elementów błyszczących, fosforanowanych, ocynkowanych lub czernionych.
Niezawodna ochrona antykorozyjna podczas przechowywania i transportu
Oprócz przemysłowych procesów trwałej ochrony przed korozją, takich jak cynkowanie ogniowe, powlekanie konwersyjne i/lub malowanie, istnieje kilka mniej pracochłonnych procesów krótko-, średnio- i długoterminowej ochrony antykorozyjnej podczas transportu i przechowywania.
Nawet jeśli często staje się ona niewidoczna w życiu codziennym, to co sekundę 5 ton stali jest całkowicie niszczonych przez korozję. Straty ekonomiczne są znacznie wyższe niż zwykła wartość materiału, ponieważ ze względów bezpieczeństwa lub wizualnych obrabiane elementy lub całe moduły muszą zostać przerobione, naprawione z dużym wysiłkiem lub nawet wymienione.
Korozja jest problemem nie tylko dla końcowego produktu obrabianego: nie można lekceważyć faktu, że może ona mieć znaczący wpływ również na łańcuchy logistyczne (pośrednie magazynowanie wewnętrzne i transport między obiektami). W tym przypadku należy wziąć pod uwagę zmienne parametry, takie jak zmiany pór roku. Szczególnie w okresach przejściowych obserwuje się spadek ochrony czasowej. Od dziesięcioleci Chemische Werke Kluthe oferuje szeroką gamę różnych środków antykorozyjnych, aby sprostać różnorodnym wymaganiom klientów.
Aktywna i pasywna ochrona przed korozją
Pasywną ochronę przed korozją uzyskuje się poprzez nałożenie powłoki, która oddziela metal od czynników zewnętrznych. Istnieją metody katodowej ochrony przed korozją z zewnętrznym prądem lub bez, np. z cynkiem jako anodą protektorową. Powłoka cynkowa łączy w sobie pasywną i aktywną ochronę antykorozyjną, ale sama w sobie jest narażona na powstawanie białej rdzy i dlatego wymaga ochrony końcowej, takiej jak powłoka konwersyjna na bazie odpowiednio dobranego fosforanu cynku, fosforanu manganu lub technologii cienkowarstwowej bezfosforanowej. Oleje, lakiery lub płatki cynku zapobiegające rdzewieniu dodatkowo zwiększają ochronę. Wysoce efektywne pasywacje chromianami (chromu (VI)) są w Europie zakazane ze względu na zagrożenie dla zdrowia i środowiska; produkty na bazie chromu (III), które są również bardzo wydajne, tracą udział w rynku, ponieważ związki chromu (III) są wytwarzane z chromianu.
Wydajność różnych kategorii produktów w znormalizowanych warunkach (podłoże: Q-panele typ R35, taśma walcowana na zimno, gładka powierzchnia).
Aminowe systemy antykorozyjne
Zapobiegające korozji działanie amin, zarówno w układach wodnych, jak i niewodnych jest dobrze znane. Zatwierdzono produkty bezolejowe na bazie alkanoloamin, takich jak odpowiednio mono- i/lub trietanoloamina oraz ich pochodne kwasu borowego. Wymagane stężenia są niskie. Takie produkty nakłada się poprzez zanurzanie lub natryskiwanie w temperaturze otoczenia do 60°C; wartość pH kąpieli mieści się w zakresie od 9,0 do 9,5. Dla dobrej ochrony przed korozją konieczne jest całkowite wysuszenie.
Po obróbce produktami na bazie amin, elementy mogą być przechowywane w zakładzie lub mogą być transportowane do innego miejsca w celu dalszej obróbki. Zazwyczaj części można malować bez żadnych problemów, a pozostałości środka antykorozyjnego nie kolidują z późniejszymi procesami produkcyjnymi. Produkty na bazie amin można łatwo łączyć z neutralnymi środkami czyszczącymi w łańcuchach procesowych lub jako produkty podwójnego zastosowania, tj. czyszczenie i ochrona w jednym kroku. Wadą w przypadku konwencjonalnych produktów na bazie amin jest ograniczony czas ochrony, zapach i ostatecznie klasyfikacja jako materiał niebezpieczny z wysoką zawartością LZO. Ponadto produkty nie wykazują specyficznego działania biobójczego, a przenoszenie kwaśnych substancji osłabi ten efekt.
Komentarze (0)