
Strefa załadunku i rozładunku oraz suwnicy w instalacji
Widok z góry i wykończenia modelu NATURAL
Widok z góry i wykończenia modelu PREMIUM Q+, najwyższej klasy wersja Anodikit® ZONE
Cykl procesu
Wszystkie etapy poprzedzające proces anodowania są realizowane w zbiorniku wielofunkcyjnym do rozpylania: odtłuszczanie i płukanie, matowanie i płukanie, neutralizowanie i płukanie. Dzięki temu koncepcja ANODIKIT® Zone oszczędza co najmniej 6 zbiorników. W tym zbiorniku wielofunkcyjnym profile obracają się, aby proces był kompletny i równomierny na wszystkich stronach. Po zakończeniu procesu odtłuszczania cały płyn jest automatycznie zbierany, a następnie przechodzi do odpowiedniego płukania. To samo dzieje się w fazach matowania i neutralizowania. Ładunek pozostaje w tym pierwszym zbiorniku przez wszystkie etapy wstępnego przetwarzania.
Drugim etapem jest anodowanie, które odbywa się w standardowym zbiorniku do zanurzenia. Koncentracje i parametry robocze są podobne do tych stosowanych w innych instalacjach anodowania. Po zakończeniu anodowania ładunek przechodzi do płukania przez zanurzenie.
Trzeci etap (opcjonalny) to elektrokolorowanie przez zanurzenie.
Ostatni etap to zimne uszczelnianie przez rozpylanie. Podobnie jak pierwszy zbiornik, jest to proces wielofunkcyjny, w którym wszystkie etapy płukania i uszczelniania są realizowane przez rozpylanie automatycznie, a następnie płyny procesu są zbierane i przechowywane.
Najbardziej zaawansowany model obejmuje kąpiel starzenia w temperaturze 60°C, niezbędną do uzyskania certyfikacji jakości Qualanod.
Dostępne modele
- NATURAL
Model do uzyskiwania naturalnego wykończenia anodowanego (najmniejszy rozmiar, z 4 zbiornikami);
- PREMIUM
Model do uzyskiwania wykończenia kolorowego, który obejmuje zbiornik do elektrokolorowania.
- PREMIUM Q+
Model do uzyskiwania wykończeń certyfikowanych przez Qualanod, który obejmuje kąpiel starzenia.
Certyfikat homologacji QUALANOD dla instalacji Anodikit® ZONE przyznany firmie PROYLAC
Chemia, kluczowa rola
W rozwoju i rezultatach tego innowacyjnego konceptu kluczową rolę odegrała współpraca między działami laboratoryjnym i inżynieryjnym firmy, ponieważ systemy rozpylania nie są standardowe i mają specyficzne przepływy oraz kąty aplikacji, które musiały zostać dokładnie zbadane i dostosowane do tego typu obracającej się ramy. Dzięki dostosowaniu formuł różnych produktów chemicznych niezbędnych w procesie udało się przezwyciężyć trudności związane z aplikacją odtłuszczania, matowania oraz neutralizacji przez rozpylanie, zapewniając jednocześnie idealne wykończenie dekoracyjne powierzchni aluminium. Wynikiem tych reformulacji jest całkowicie nowa gama produktów, optymalna do pracy w nowej instalacji ZONE.