Pierwsze w Polsce Centrum Badawczo-Rozwojowe dla branży galwanicznej
Nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe firmy Galvano-Partners w Łodzi, współfinansowane ze środków unijnych w Programie 2.1 Inteligentny Rozwój, jest pierwszym takim obiektem w branży galwanicznej, który pozwala na współtworzenie innowacyjnych produktów finalnych razem z klientami oraz przeprowadzanie testów w skali półprodukcyjnej.
Nowe opracowania będą mogły być wykorzystywane w technologiach własnej marki Galvano-Partners Chemicals, a także wspierać procesy partnerów zagranicznych spółki, tj. japońskiej firmy Dipsol oraz niemieckiej Umicore-Galvanotechnik, których Galvano-Partners prowadzi oficjalne przedstawicielstwo w Europie Środkowo-Wschodniej.
W pierwszej kolejności prace badawcze będą obejmowały opracowywanie produktów do redukowania zanieczyszczeń w procesach obróbki powierzchniowej, w szczególności na liniach do nakładania powłok funkcjonalnych – cynkowania elektrolitycznego, chromianowania, uszczelniania oraz pasywacji cynku ogniowego. Wieloletnie doświadczenie na rynku pozwoliło na określenie potrzeb w branży i nakreślenie kierunku rozwoju firmy.
To właśnie rozwojem firmy i portfolio produktowym podyktowana była decyzja o budowie CBR, konieczna ze względu na wejście w nową fazę wzrostu i ekspansję na rynki zagraniczne. Do tego przyczyniły się również możliwości, jakie stworzyły programy unijne oraz zacieśniająca się współpraca z siecią badawczą Łukasiewicz.
Wyposażenie laboratorium oraz Centrum Badawczo-Rozwojowego obejmuje zaawansowane urządzenia pomiarowe, m.in. chromatograf gazowy ze spektrometrią mas, spektrometr absorpcji atomowej, spektrometr fluorescencji rentgenowskiej, mikroskop optyczny. Pozwoli to na przeprowadzanie praktycznie wszystkich możliwych i niezbędnych w procesach obróbki powierzchni analiz jakościowych i ilościowych metali oraz substancji chemicznych, a komora solna i klimatyczna pozwoli na wykonywanie badań korozyjnych według specyfikacji producentów z branż motoryzacyjnej, lotniczej i budowlanej, w tym elementów złącznych.
Nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe będzie miało również drugie zadanie. Będzie ośrodkiem testów oferowanych przez Galvano-Partners urządzeń, m.in. filtrów i pomp Siebec, prostowników Plating Electronic czy urządzeń do obróbki przed- i poprodukcyjnej Lando Mario (obecnie LM Finishing Systems). Urządzenia te poddawane będą dodatkowym, obok tych po zakończonej fazie produkcji, próbom wydajnościowym, sprawnościowym i wytrzymałościowym, a obserwacje raportowane będą producentom. To będzie udział firmy Galvano-Partners w dopracowywaniu i podnoszeniu jakości dostarczanego sprzętu galwanicznego, a w połączeniu z serwisem oferowanym w Łodzi i na miejscu instalacji będzie stanowić znaczącą wartość dodaną przy ich zakupie.
Komentarze (0)