• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Galwanotechnika

    Wydanie nr: 6(116)/2018

    Artykuły branżowe

    Galwanotechnika

    ponad rok temu  03.01.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 14 minut

    Powłoka konwersyjna otrzymana z pasywacji fluorkowej suszona w standardowych warunkach (F:Std) i wygrzewana w wysokiej temperaturze (F:HT)

    Powłoka konwersyjna otrzymana z pasywacji fluorkowej suszona w standardowych warunkach (F:Std) i wygrzewana w wysokiej temperaturze (F:HT)

    Strona 7 z 8

    Dla powłok otrzymanych z pasywacji opartej na organicznym ligandzie grubość powłoki została zredukowana o 59% po wygrzewaniu w porównaniu ze standardowym suszeniem (z 361 nm do 148 nm). Dla powłok otrzymanych z pasywacji fluorkowych redukcja grubości warstwy wyniosła 51% (z 277 nm do 135 nm). Zmianie uległa nie tylko grubość powłoki, ale również jej wygląd (rysunek 8). Powłoka suszona w standardowych warunkach jest opalizująca, wygrzewana w wysokiej temperaturze ma kolor zielonobrązowy, nierównomierny. 
    Rys. 9 przedstawia analizy stężenia chromu (VI). W powłokach wygrzewanych w wysokiej temperaturze, otrzymanych z pasywacji fluorkowych, otrzymane wartości trzykrotnie przekraczają dopuszczalny limit (0,314 µg/cm²). Przypuszcza się, że powłoka ulega zniszczeniu, a chrom (III) ulega utlenieniu przez bezpośrednie działanie tlenu z powietrza (równanie 11)23. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    2 Cr2O3 + 3 O2 → 4 CrO3    (11)



    Rys. 8. Powłoka konwersyjna otrzymana z pasywacji fluorkowej suszona w standardowych warunkach (F:Std) i wygrzewana w wysokiej temperaturze (F:HT).


    Rys. 9. Analiza chromu (VI) w powłokach konwersyjnych otrzymanych z pasywacji opartych na organicznym ligandzie (OL) lub fluorkach (F) i poddanych działaniu różnych temperatur (Standard: 60°C/10 minut; HT: 215°C/ 6h). 

        Rys. 10. Stężenie chromu (VI) w powłokach konwersyjnych otrzymanych z pasywacji opartych na organicznym ligandzie (OL) lub fluorkach (F) zabezpieczonych lub nie Tridur Finish 500.

    - W jaki sposób ograniczyć utlenianie chromu

    Ponieważ bezpośrednie działanie tlenu atmosferycznego na powłokę cynkową i tworzenie wodorotlenku cynku nie może zostać ograniczone, pojawia się pytanie, w jaki sposób można zahamować utlenianie chromu w powłoce konwersyjnej. W odpowiedzi na to pytanie firma Atotech opracowała dodatek stosowany w ostatniej płuczce po pasywacji: Tridur Finish 500. Rys. 10 przedstawia, w jaki sposób Tridur Finish 500 prawie całkowicie hamuje utlenianie chromu w pasywacji. W czasie trwania badania maksymalne stężenie chromu (VI) wyniosło 0,008 µg/cm² w próbkach zabezpieczonych Tridur Finish 500, podczas gdy w próbkach niezabezpieczonych stężenie chromu (VI) przekroczyło dopuszczalny limit (0,187 µg/cm² po 30 dniach). Czynnik redukujący przenika przez mikrospękania w powłoce konwersyjnej do powłoki cynkowej, redukując wytwarzanie nadtlenku. Ponadto Tridur Finish 500 nie wpływa negatywnie ani na wygląd powłoki, jak i odporność korozyjną.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...