Przepływ powietrza nad całą powierzchnią roboczą powinien być na tyle jednolity, na ile to możliwe w celu minimalizacji powstawania wirów wewnątrz kabiny lakierniczej. Można to osiągnąć przez:
- konstrukcję plenum;
- usunięcie przeszkód, które wpływają na przepływ powietrza;
- środki kierunkowania przepływu powietrza;
- jednolity rozkład temperatury powietrza wewnątrz kabiny lakierniczej (np. poprzez zainstalowanie wentylatora za systemem grzewczym);
- zwiększenie wysokości wewnętrznej kabiny lakierniczej wentylowanej pionowo;
- środki do zapobiegania nagrzewaniu ścian kabiny lakierniczej;
- zapewnienie takiego umiejscowienia obiektów roboczych, by zredukować zakłócenia przepływu powietrza.
Jednolity przepływ powietrza może być zakłócany przez operatorów, obiekty robocze, przenośnik i proces lakierowania.
Kabiny lakiernicze muszą być wyposażone w wentylację wymuszoną w celu ograniczenia stężenia substancji palnych do wartości poniżej określonego procentu DGW. Wymagany przepływ powietrza należy monitorować.
Należy zapewnić interfejs umożliwiający sprzężenie wentylacji wymuszonej:
- z lakierowaniem i
- ze źródłem wysokiego napięcia wyposażenia do lakierowania elektrostatycznego.
Wyposażenie elektryczne musi być zgodne z EN 60204-1:2006. Wszystkie elementy przewodzące muszą zostać uziemione do równego potencjału. Izolacja wyposażenia elektrycznego musi być odporna na rozpuszczalniki i inne płyny. Wyposażenie elektryczne musi być chronione przed zewnętrznymi wpływami mechanicznymi.
Podłogi powierzchni roboczych muszą posiadać oporność mniejszą niż 100 MΩ.
Dla łączonych kabin lakierniczo-suszarniczych wyposażonych w źródła promieniowania IR lub UV służące do suszenia, narażenie na promieniowanie musi być minimalizowane poprzez odpowiednie zaprojektowanie i konstrukcję.
Dla kwestii związanych z suszeniem zastosowanie mają wymagania EN 1539:2015.
Organizując przestrzeń dla kabin lakierniczych, wskazane jest zaczerpnięcie opinii specjalistów z branży ochrony przeciwpożarowej i przeciwwybuchowej. Pozwoli to zminimalizować ryzyko zagrożenia oraz ewentualnych problemów związanych z roszczeniem ubezpieczenia, gdy do pożaru już dojdzie.
Komentarze (0)