Część 1. Procedury formalnoprawne przy organizacji lakierni. Wprowadzenie
Planując organizację lakierni ciekłej, inwestor przeprowadzić musi wiele procedur formalnoprawnych prowadzących do uzyskania odrębnych decyzji administracyjnych wydawanych przez różne urzędy. Niestety, w przypadku lakierni ciekłej nie ma jednego prostego „Zgłoszenia” lub wystąpienia o wydanie zintegrowanego „Pozwolenia” załatwiającego w jednej decyzji wszystkie wymogi formalne do legalnej organizacji i funkcjonowania lakierni.
W zależności od uwarunkowań lokalizacyjnych planowanej lakierni i jej funkcji, inwestor uzyskać musi nawet siedem oddzielnych pozwoleń administracyjnych. W niektórych przypadkach pozwolenie zastąpić można zgłoszeniem, co, niestety, tylko w niewielkim zakresie upraszcza skomplikowane i długotrwałe procedury, które łącznie trwać mogą nawet 12 miesięcy, zanim możliwe będzie pierwsze lakierowanie.
Fatalny obraz sytuacji, w której organizacja legalnej lakierni trwa bardzo długo i wymaga wysokich wydatków, dopełnia jeszcze brak możliwości legalizacji lakierni funkcjonującej już z brakami proceduralnymi. Można jedynie przeprowadzić wymagane procedury i w dniu uprawomocnienia się ostatniej z kompletu decyzji administracyjnych odetchnąć spokojnie, że w czasie ich realizacji żaden urząd nie przeprowadził kontroli zakładu. Rozważając organizację własnej lakierni pamiętać należy, że bez względu na wielkość i planowaną zdolność produkcyjną oraz ilość zużywanych w niej materiałów chemicznych, zakres wymaganych pozwoleń administracyjnych i zgłoszeń formalnoprawnych jest taki sam. Nie zmienia tego deklarowana przez użytkownika minimalna ilość zużywanych lakierów na poziomie kilku kilogramów mieszaniny rocznie czy sporadyczne lakierowanie tylko kilku małych wyrobów w ciągu roku. Nie zmienia tego także używanie w lakierni tzw. lakierów wodnych, ponieważ jeden lub nawet kilka produktów wodorozcieńczalnych w procesie wykonania powłoki ochronno-dekoracyjnej nie eliminuje z lakierni emisji Lotnych Związków Organicznych. To właśnie wyroby lakierowe zawierające LZO oraz te formujące pary palnych substancji stanowią podstawę większości wymogów formalnych dla organizowanej lakierni, a nie czynność aplikacji materiałów na powierzchnię wyrobu. Przed wskazaniem zestawu i kolejności działań, jakie wykonać musi inwestor, przydatna będzie informacja dotycząca znaczenia terminów POZWOLENIE i ZGŁOSZENIE.
ZGŁOSZENIE to w zasadzie prostsza forma pozwolenia administracyjnego, która nie wymaga wydania przez urząd odrębnego dokumentu. Obowiązek dokonania ZGŁOSZENIA pojawia się praktycznie w każdej sytuacji, w której zgodnie z przepisami nie jest wymagane uzyskanie POZWOLENIA. To bardzo istotne, ponieważ wielokrotnie dochodzi do błędnej interpretacji przepisów, wskazujących, że jakieś działanie nie wymaga uzyskania POZWOLENIA. Niektórzy z inwestorów przyjmują logicznie, że brak konieczności uzyskania POZWOLENIA zwalnia ich z jakichkolwiek działań formalnych i mogą już robić na swoim terenie lub w swoim budynku to, co zaplanowali, bez żadnych dokumentów formalnoprawnych i realizacji procedur. Przy organizacji własnej, legalnie funkcjonującej lakierni uwzględnić należy, że brak obowiązku uzyskania POZWOLENIA zawsze oznacza konieczność dokonania ZGŁOSZENIA. W skład zestawu załączników do realizacji procedury ZGŁOSZENIA wchodzić mogą wcześniej uzyskane odrębne POZWOLENIA.
Przy budowie nowego obiektu z lakiernią sprawa jest oczywista, ponieważ inwestycja taka wymaga projektu budowlanego i uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Organizacja lakierni ciekłej w istniejącym budynku niewymagającym przebudowy, rozbudowy, nadbudowy w ośmiu na dziesięć przypadków statystycznych i tak wymaga uzyskania decyzji administracyjnej w formie pozwolenia na budowę i wynika to z innych uwarunkowań, niż zakres przewidywanych robót budowlanych (czytaj w części drugiej cyklu „Legalna lakiernia. Pozwolenie na budowę”). W dwóch przypadkach na dziesięć wystarczająca okazać się może procedura zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu lub jego części opisana w art. 71.1 ustawy Prawo budowlane. W przepisach Prawa budowlanego wszelkie zmiany istniejącej formy, funkcji i sposobu wykorzystywania budynku mogą być dokonane tylko w ramach jednej z dwóch wymienionych procedur formalnych. Obowiązujące przepisy nie dopuszczają innej możliwości. Uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę wiąże się z szeregiem kosztownych działań projektowych i przeprowadzeniem kilku procedur prowadzących do uzyskania wymaganych załączników do wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Załączniki wymagane przy zgłoszeniu zmiany sposobu użytkowania obiektu lub jego części są w zasadzie zbieżne z załącznikami do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę, co powoduje, że w przypadku przedsięwzięcia polegającego na organizacji lakierni obie procedury formalne są równie skomplikowane i kosztowne. Zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania to nie tylko wypełniony druk z podstawowymi informacjami o planowanej nowej funkcji budynku, ale także projekt zagospodarowania budynku, uzyskana wcześniej decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych, wypis z MPZPT, a gdy go nie ma, to ostateczna decyzja o warunkach zabudowy, mapa terenu z budynkiem, bardzo kosztowna ekspertyza ppoż. obiektu i opinia techniczna, a także zestawienie parametrów i danych technologicznych planowanej lakierni. Wszystkie te dokumenty pozwalają na organizację lakierni zgodnie z prawem na każdym z kilku poziomów proceduralnych.
W organizacji legalnie funkcjonującej lakierni przeprowadzić należy działania proceduralne na pięciu poziomach tematycznych uporządkowanych w tabeli 1 w kolejności uwzględniającej koszt ich opracowania, czas przeprowadzenia oraz wysokości kar i sankcji administracyjnych w przypadku użytkowania lakierni przy pominięciu wymaganych procedur. Każdy ze wskazanych poziomów dzieli się dodatkowo na dwie części:
- na procedury, jakie przeprowadzić należy na etapie projektowania, budowy i organizacji lakierni oraz w tym samym zagadnieniu,
- na procedury, jakie wykonać należy już po zakończeniu procesu inwestycyjnego, ale jeszcze przed uchronieniem lakierni lub na początkowym etapie jej funkcjonowania.
Komentarze (0)