Dopiero po wykonaniu wymienionych powyżej projektów i opracowań, zgromadzeniu wymaganych dokumentów formalnych i uzyskaniu ostatecznych pośrednich decyzji administracyjnych do prac nad projektem budowlanym lakierni i uzyskania dla niej decyzji o pozwoleniu na budowę włączyć należy biuro projektów architektonicznych, architekta i projektantów branżowych. Na tym etapie będzie już możliwa profesjonalna współpraca z tymi specjalistami.
Przy realizacji pakietu przedprojektowego i wydawanych tu decyzjach administracyjnych istotną sprawą jest to, że wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu (MPZPT), decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, decyzja wodnoprawna oraz decyzja o warunkach zabudowy, gdy teren nie jest objęty MPZPT, może być wydana każdej osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek i wymagane załączniki. To szczególnie istotne dla osób planujących organizację lakierni w obiekcie lub na terenie, który nie jest własnością inwestora. Dotyczy to dzierżawców pomieszczeń oraz inwestorów planujących zakup konkretnie wybranej działki pod planowaną inwestycję. Decyzja o pozwoleniu na budowę oraz wszystkie inne decyzje administracyjne włączone do procedury wydania pozwolenia na budowę muszą być wystawione na inwestora będącego właścicielem obiektu lub terenu, tj. na podmiot, który dysponuje prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wszystkie wydane decyzje administracyjne na etapie poprzedzającym wystąpienie o pozwolenie na budowę wydane na różne podmioty muszą zostać ujednolicone. Za zgodą stron postępowania decyzje administracyjne uzyskane na etapie realizacji pakietu przedprojektowego mogą być przeniesione/przepisane na wskazaną przez wnioskodawcę osobę albo firmę. Ułatwia to dzierżawcom pomieszczeń rozpoczęcie procedur legalizacji organizowanej lakierni bez fizycznego udziału właściciela lub zarządcy obiektu, ale jej ostateczne zakończenie wymagać będzie w końcowej fazie udziału właściciela obiektu lub terenu.
Zawartość pakietu dokumentacji przedprojektowej jest taka sama dla realizacji procedury uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę oraz dla procedury zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu lub jego części. Dalej każda z tych dwóch procedur budowlanych wymaga innego zestawu dokumentów. Już na etapie uzyskania ostatecznej DoŚU w przypadku organizacji lakierni w adaptowanym pomieszczeniu budynku wiadomo będzie, czy planowane przedsięwzięcie wymaga ostatecznie uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, czy jednak możliwa jest nadal ścieżka legalizacji pomieszczenia w trybie zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu lub jego części. Tryb wydania DoŚU przesądzi o tym, czy zastosowanie mieć tu będzie art. 29 ust. 6 ustawy Prawo budowlane.
Komentarze (0)