• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Normy/Prawo

    Wydanie nr: 4(138)/2022

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  16.09.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 18 minut

    Strona 5 z 9

    Mieszanina wybuchowa to mieszanina pyłów, gazów lub par substancji palnych z utleniaczem (powietrzem) w koncentracji zdolnej do zapalenia się i podtrzymania tego pożaru do czasu wypalenia się całego paliwa. W zagadnieniach dotyczących analiz zagrożenia wybuchem najczęściej używane jest sformułowanie „atmosfera wybuchowa”. 

    Podstawą prawną do opracowania O.Z.W. jest art. 37 w rozdziale 8 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, o następującej treści: 

    § 37. Ocena zagrożenia wybuchem. 

    1. W obiektach i na terenach przyległych, gdzie są prowadzone procesy technologiczne z użyciem materiałów mogących wytworzyć mieszaniny wybuchowe, lub w których materiały takie są magazynowane, dokonuje się oceny zagrożenia wybuchem. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    2. Ocena zagrożenia wybuchem obejmuje wskazanie pomieszczeń zagrożonych wybuchem, wyznaczenie w pomieszczeniach i przestrzeniach zewnętrznych odpowiednich stref zagrożenia wybuchem wraz z opracowaniem graficznej dokumentacji klasyfikacyjnej oraz wskazanie czynników mogących w nich zainicjować zapłon. 

    Rozporządzenie to wydane jest na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2009 r. nr 178, poz. 1380 oraz z 2010 r. nr 57, poz. 353). W tej sytuacji jest to akt prawny, który dotyczy budynków i pomieszczeń w tych budynkach, a nie stanowisk pracy i wytycznych BHP wynikających z aktów prawnych opartych o ustawę Kodeks pracy. Techniczną podstawą oceny zagrożenia wybuchem jest analiza przebiegu procesów, w tym procesów technologicznych lub magazynowania, przelewania i dystrybucji niebezpiecznych pod względem wybuchowym cieczy, gazów lub pyłów. W kolejnych punktach par. 37 przytoczonego wcześniej rozporządzenia ustawodawca wskazuje, że: 

    3. Graficzna dokumentacja klasyfikacyjna zawiera plany sytuacyjne obrazujące rodzaj i zasięg stref zagrożenia wybuchem oraz lokalizację i identyfikację źródeł emisji, zgodnie z zasadami określonymi w Polskich Normach. 

    Z tego zapisu wynika, że O.Z.W. przybiera także formę graficzną/rysunkową. Jest to istotne w zakresie pozycji tego opracowania w procesie organizacji i późniejszego funkcjonowania lakierni oraz jej cyklicznych kontroli. Lekkie zaskoczenie wywołać może jednak pkt 4 art. 37 rozporządzenia wskazujący osoby, które wykonać powinny ocenę zagrożenia wybuchem: 

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...