• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Normy/Prawo

    Wydanie nr: 2(88)/2014

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  20.03.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 3 z 5

    Najprościej rzecz biorąc, metodologia 5S jest standardem rozmieszczenia narzędzi i materiałów. Metoda ta znacznie redukuje, a czasem nawet zupełnie eliminuje, straty związane z poszukiwaniem materiałów czy narzędzi. Równolegle pozwala na analizę procesu pod kątem optymalizacji stanowiska pracy (rozmieszczenia). 
    Nazwa pochodzi od pierwszych liter pięciu japońskich słów opisujących etapy tworzenia miejsca pracy odpowiedniego dla tej metodologii: 

    • Seiri (ang. sort) – selekcja

    Selekcja związana jest z uporządkowaniem stanowiska pracy w taki sposób, by wyeliminować z niego wszystko co jest zbędne. Rozpoczęcie wdrożenia pierwszego S rozpoczyna się najczęściej od usunięcia sterty niepotrzebnych rzeczy, które przez długi czas gromadziły się na stanowisku. Dotyczy to również różnego rodzaju nieaktualnych instrukcji, komunikatów, notatek czy harmonogramów. Podczas przeglądania stanowisk wraz z przełożonymi rodzą się pomysły KAIZEN, rozwiązania prowizoryczne mogą być zastąpione skutecznymi i trwałymi rozwiązaniami. 

    • Seiton (ang. storage) – systematyka 

    Uporządkowanie miejsca pracy w taki sposób, aby wszystkie potrzebne i niezbędne narzędzia były dostępne. Każda rzecz musi mieć swoje wydzielone i oznaczone miejsce, zgodnie z zasadą „wszystko ma swoje miejsce i wszystko jest na miejscu”.

    • Seiso (ang. shine) – sprzątanie 

    Stanowisko pracy to stały element procesu, musi być zatem utrzymane w czystości, a wszelkie źródła zanieczyszczeń powinny być natychmiast likwidowane, bądź w pełni kontrolowane. Utrzymanie porządku na stanowisku pracy powoduje, że każda najdrobniejsza nawet zmiana, anomalia czy awaria jest widoczna. 

    • Seiketsu (ang. standardise) – standaryzacja 

    Standaryzacja pozwala na konsekwencję w realizowaniu czynności we właściwy, wcześniej określony sposób. Utrzymanie standardu gwarantuje prawidłowy i efektywny proces. 

    • Shitsuke (ang. sustain) – samodyscyplina 

    Ostatnie S dotyczy utrzymywania standardów i ścisłego zaangażowania kierownictwa w nadzór nad ich przestrzeganiem. Samodyscyplina oznacza, że wszyscy zrozumieli i zaakceptowali nowe zasady, będą ich przestrzegać i działać tak, aby je utrzymać.

    5S jest metodą na efektywne zarządzanie środowiskiem pracy, pozwala na zminimalizowanie, a czasem całkowitą eliminację strat, takich jak czekanie, nadprodukcja, braki itd. Jest to metoda, którą niesłusznie lekceważą zarówno pracownicy produkcyjni, jak i ich przełożeni, ponieważ: 

    • czyste i uporządkowane stanowisko pracy oznacza większą wydajność; 
    • uporządkowane miejsce pracy oznacza bezpieczniejszą pracę;
    • na uporządkowanym stanowisku pracy łatwiej dotrzymać terminów;
    • na czystym stanowisku pracy powstaje mniej wadliwych produktów.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik