
Etapy wdrażania 5S
Sama konstrukcja metodologii pozwala na zastosowanie jej w kilku etapach, najczęściej w pięciu. Działanie takie sprzyja planowanemu i racjonalnemu wdrażaniu zasad 5S.
Pierwsze S
Pierwszym krokiem do wdrożenia zasad 5S na stanowisku pracy jest selekcja. Selekcja jest niczym innym jak usunięciem wszystkich zbędnych rzeczy z obszaru stanowiska. Podczas selekcji pozostawić należy jedynie to, co jest niezbędne na stanowisku.
Podczas wdrażania pierwszego S należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
- Czy ten przedmiot jest potrzebny?
- Czy jest potrzebny w takiej ilości?
- Czy powinien znajdować się w tym miejscu?
Selekcji podlega całe wyposażenie stanowiska, czyli:
- zapasy (materiały, surowce, części...)
- wyposażenie (maszyny, urządzenia, narzędzia...)
- powierzchnie (podłoga, półki, magazyn...)
Na podstawie selekcji eliminujemy ze stanowiska pracy rzeczy, które są niepotrzebne. Pomaga w identyfikacji nie tylko materiałów, narzędzi czy sprzętu potrzebnego do produkcji, ale również przyczynia się do eliminacji przyzwyczajeń związanych z przechowywaniem rzeczy, które kiedyś mogą się przydać. Ponadto, dokonuje podziału na rzeczy niezbędne, które trzymane powinny być blisko, rzeczy rzadko używane dalej, natomiast rzeczy zbędnych sugeruje się pozbyć.
Sprawne i skuteczne przeprowadzenie selekcji pozwala utrzymać czyste stanowisko pracy. Polepsza jakość pracy, poprawia wydajność oraz skraca czasy operacji.
Drugie S
Drugie S, czyli systematyka, oznacza sortowanie i wyselekcjonowanie rzeczy zbędnych; ich pozbycie się z danego miejsca pracy. Na tym etapie powinniśmy dokonać segregacji rzeczy i oznaczyć miejsca ich przechowywania. Rzeczy używane zawsze dzielimy na te, które powinny być:
- pod ręką
- dostępne
- w bliskim dostępie
Rzeczy, które używane są rzadko, a nawet sporadycznie, umieszcza się zazwyczaj w obrębie stanowiska, ale poza bezpośrednią strefą użytkowania. Przy ustalaniu odległości i umiejscowienia powinniśmy wziąć pod uwagę częstotliwość stosowania. Miejsca przechowywana narzędzi, materiałów powinny być jasno wyznaczone (linie, tablice cieni, tablice itp.). Najważniejsze jest, by raz wyznaczona metoda i miejsce przechowywania nie były zmieniane. Ergonomiczne, systematyczne, a przede wszystkim logiczne rozmieszczenie stanowiska pracy znacznie zwiększa efektywność działania. Dostęp elementów na stanowisku pracy jest szybki, łatwy i bezpieczny.
Trzecie S
Jednym z ważniejszych zadań w ramach wprowadzania zasad 5S jest zachowanie porządku i czystości na stanowisku pracy. Regularne sprzątanie pozwala zidentyfikować i wyeliminować źródła nieporządku oraz utrzymać w czystości stanowisko pracy, jak również udostępnia i aktualizuje dane oraz informacje. Regularne i systematyczne sprzątanie pozwala kontrolować zużycie narzędzi, uniknąć drobnych awarii oraz braków powstających w wyniku nieładu i nieporządku. Czyste i uporządkowane stanowisko pracy nie tylko gwarantuje większe bezpieczeństwo i efektywność pracy, ale także pozytywnie wpływa na wizerunek całej organizacji.