
Czwarte S
Wprowadzanie metodologii 5S zgodnie z trzema pierwszymi zasadami stanowi jej integralną część i nie powinny być one wprowadzane jednorazowo bądź w razie potrzeby. Działania te powinna charakteryzować systematyczność i ciągłość, co uchroni pracowników od powrotu do starych nawyków i przyzwyczajeń. Koniecznością staje się zatem stworzenie procedur i standardów, które przestrzegane, pozwolą utrzymać systematykę oraz porządek na stanowisku pracy.
Piąte S
Doświadczenie pokazuje, że proces wdrożenia każdego systemu lub metodologii czy narzędzi nie jest łatwy. Bez wątpienia to co jest już wprowadzone dużo więcej wymaga wysiłku w utrzymaniu niż w przypadku samego wdrożenia. W samodyscyplinie pomocne okazać się mogą standardy i procedury utworzone przy okazji wprowadzania czwartego S. Doskonale sprawdza się również prezentacja dokonanych zmian, np. w postaci zdjęć stanowiska pracy przed i po wdrożeniu zasad 5S. Z jednej strony będą one unaoczniać działania pracowników, a z drugiej, zachęcać innych do wprowadzania i przestrzegania zasad 5S.
Koszta poniesione przy wprowadzeniu 5S są niewielkie, czasem wymaga jedynie kupienia narzędzi do sprzątania, kolorowych taśm, naklejek, tablic, czyli materiałów, które pomogą rozpocząć analizę procesów i pomogą w ich wizualizacji.
Zastosowanie metody 5S znajduje swoje odzwierciedlenie w lepszej organizacji czasu pracy, poprawia bezpieczeństwo pracy zarówno pracowników, jak i maszyn oraz zmniejsza marnotrawstwo na stanowiskach i w magazynach. Systematyczne działanie pracowników przyczynia się do poprawy komunikacji oraz zwiększa umiejętności i zaangażowanie pracowników. Zwiększa świadomość na wszystkich stanowiskach o potrzebie i celowości wdrażania tego typu rozwiązań i koncepcji w drodze doskonalenia procesu. Joanna Rospara