• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Normy/Prawo

    Wydanie nr: 4(120)/2019

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  05.08.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 3 z 3

    Możliwości i konieczność ograniczania ryzyka wypadków przy pracy

    Każdy pracodawca powinien podejmować działania prewencyjne zmierzające do maksymalnej redukcji ryzyka wystąpienia zdarzeń wypadkowych. Dobór odpowiedniego sposobu postępowania będzie zależny od profilu działania firmy i rodzaju prowadzonych procesów, jednak część ma charakter ogólny i jest możliwa do zastosowania w każdej firmie. Działania te będziemy omawiać szczegółowo w kolejnych artykułach w odniesieniu do poszczególnych rodzajów narażenia, więc w niniejszym przybliżymy je tylko hasłowo:

    • bezwzględne egzekwowanie od pracowników każdego szczebla przestrzegania prawa pracy i zasad BHP 
    • stosowanie środków ochrony zbiorowej oraz wyposażanie pracowników w środki ochrony osobistej dostosowane do wielkości narażenia
    • Reklama
      ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    • terminowe i rzetelne badania lekarskie dopuszczające pracowników do wykonywania pracy
    • terminowe szkolenia BHP w zakresie co najmniej wymaganym przez prawo (szkolenia wstępne i okresowe)
    • ocena ryzyka dla stanowisk pracy
    • wnikliwe badanie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz podejmowanie na ich podstawie działań prewencyjnych
    • współpraca ze służbami BHP i pracownikami nad poprawą ergonomii i warunków wykonywania pracy
    • prawidłowy instruktaż stanowiskowy oraz dostępność instrukcji prowadzenia procesów
    • informowanie pracowników o zagrożeniach (np. karty charakterystyk materiałów niebezpiecznych oraz wyniki badań czynników szkodliwych na stanowiskach pracy)
    • wdrożenie systemów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy o zasięgu międzynarodowym, np. ISO 18001, ISO 45001 lub innych, np. grupowych.

    Podsumowanie

    Artykuł w żadnym stopniu nie wyczerpuje tematyki przyczyn wypadkowości, sposobu ich zapobiegania ani możliwych skutków dla przedsiębiorcy. Głównym jego celem było zwrócenie uwagi na istotny wpływ wypadkowości na funkcjonowanie zakładu produkcyjnego i na utratę jakości produkcji rozumianą jako możliwość dostarczenia klientowi wyrobów spełniających jego oczekiwania. Artykuł stanowi pierwszą część cyklu poświęconego zagadnieniom bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach produkcyjnych. Zapraszam do lektury kolejnych części w cyklu „jakość i bezpieczeństwo w procesach obróbki powierzchniowej”, w których skupimy się na poszczególnych rodzajach zagrożeń występujących w zakładach pracy, potencjalnych miejscach wypadków oraz możliwościach minimalizacji ryzyka wystąpienia zdarzeń wypadkowych. W kolejnym numerze omówimy kwestie związane z narażeniem wynikającym z pracy ze środkami niebezpiecznymi, które stanowią nieodłączny element wielu procesów prowadzonych w większości firm zajmujących się obróbką powierzchniową.  

    Michał Deka
    ekoeasymd@gmail.com

    Komentarze (2)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ porskon 2 ponad rok temu Co do aut... czy takie sprawdzenie samochodów przed zakupem we Wrocławiu to dobry wybór - https://motocontroler.com/spra... ? Wydaje się, że zdecydowanie tak. Jak to wygląda z Waszego doświadczenia? Można tak wykryć poważniejsze wady?
      oceń komentarz zgłoś do moderacji
    • ~ Adam 1 ponad rok temu Wydaje się że można korzystać z GUS danych do tego aby określić co jest dominujące ale i warto korzystać w wiedzy organizacji i doświadczeń https://ergotom.pl/jakie-sa-na... chodzi o to aby korzystać z dużej ilości danych.
      oceń komentarz zgłoś do moderacji