• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Normy/Prawo

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  19.04.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 1 z 7

    Na straży jakości powłok na aluminium (i na stali) w architekturze

    Nowoczesne budynki kojarzą się nierozerwalnie ze szkłem i aluminium. To te materiały tworzą wizerunek otaczających nas biurowców, hoteli, obiektów sportowych i coraz częściej naszych domów, jedno- i wielorodzinnych wyposażanych w ogrody zimowe. Szeroka paleta zastosowań aluminium, jako materiału konstrukcyjnego w architekturze, stworzyła potrzebę standaryzacji, narzędzia pozwalającego na obiektywną ocenę i możliwość porównania jakości oferowanych wyrobów. 

    Za zapewnienie bezpieczeństwa odnośnie wymagań konstrukcyjnych odpowiedzialne są normy budowlane. Jednak niezwykle ważną rolę w architekturze odgrywa estetyka. To doskonały wygląd elewacji budynku i jego jak najbardziej powolna degradacja są w centrum zainteresowania inwestorów i administratorów powstających obiektów. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, stworzono systemy jakości zawierające procedury postępowania pozwalające na ochronę powierzchni wyrobów stosowanych w architekturze. Od 22 lat na polskim rynku działa Stowarzyszenie Wykonawców Obróbki Powierzchni Metalowych QUALIPOL mające za swój statutowy cel propagowanie wiedzy o metodach wykonywania wysokiej jakości powłok na wyrobach metalowych przeznaczonych do zastosowania w architekturze. Wiele lat pracy stowarzyszenia zaowocowało tym, że procedury i uregulowania stosowane obecnie w tym zakresie na polskim rynku budowlanym nie różnią się od tych, jakie obowiązują w innych krajach Unii Europejskiej. Stowarzyszenie QUALIPOL jest również aktywne na forum międzynarodowym, warto więc przybliżyć jego działania i wspomnieć o tym, jak dzisiaj w skuteczny sposób są rozwiązywane problemy korozji wyrobów aluminiowych i stalowych.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy technicznej, długotrwałe zabezpieczenie aluminiowych elementów architektonicznych przed korozyjnym działaniem warunków atmosferycznych może być prowadzone w dwojaki sposób. Przez anodowanie albo przez nakładanie organicznych powłok ochronnych. Anodowanie jest elektrochemicznym procesem utleniania powierzchni aluminium znanym i stosowanym od lat trzydziestych XX wieku. Przez długi czas było jedynym skutecznym sposobem ochrony powierzchni aluminiowych. Rozwój przemysłu powłok ochronnych zmienił jednak tę sytuację i stworzył alternatywę w postaci systemu dwuwarstwowego opartego na powłoce konwersyjnej (spełniającej zadanie inhibitora korozji) pokrytej powłoką organiczną, ciekłą bądź proszkową. W ten sposób przezwyciężone zostały ograniczenia możliwej do zaoferowania palety kolorów (związane z barwnym anodowaniem) i obniżone niebezpieczeństwo pojawiania się odchyłek wyglądu powłoki wykonywanej w ramach jednego zlecenia. Tworzenie powłok ochronnych farbami proszkowymi wraz z rozwojem bazy surowcowej i upowszechnianiem technologii nakładania zdominowały rynek profili aluminiowych do zastosowań architektonicznych. W rezultacie elewacje stawianych obecnie budynków, w zależności od inwencji architektów, zaskakują nas nowymi kolorami, fakturami oraz metalicznymi efektami powierzchni uzyskiwanych powłok ochronnych.

    Stowarzyszenie QUALIPOL

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...