Alufinish − technologie anodowania i chemicznego przygotowania powierzchni
Firma Alufinish Polska, zajmująca się technologią obróbki powierzchniowej, świętowała jubileusz 30-lecia. Z tej okazji zorganizowała uroczyste obchody połączone z sympozjum, na które zaprosiła swoich klientów.
Działalność Alufinish koncentruje się na produkcji i sprzedaży wyrobów oraz rozwoju technologii anodowania aluminium i przygotowaniu powierzchni metali przed lakierowaniem i ich analitycznej kontroli. W tym roku mija 30 lat od początków działalności spółki w Polsce. Jubileusz był świetną okazją do spotkania z klientami firmy, podziękowania im za lata współpracy, a także, aby przedstawić najnowsze technologie w branży chemicznej obróbki powierzchniowej.
Trochę historii
Spotkanie zainaugurował Sławomir Bubas, prezes Alufinish Polska Sp. z o.o., przypominając historię firmy, której początki sięgają lat 90. XX wieku, czasu wielkich przemian społeczno-gospodarczych w Polsce, galopującej inflacji i bezrobocia. − W takich realiach rozpoczęliśmy działalność jako spółka cywilna EKOSERV – wspominał Sławomir Bubas. − Założona przez trzech kolegów, którym zlikwidowano poprzedni zakład pracy. Jednocześnie pojawiały się nowe możliwości, wiele przedsiębiorstw szukało nowych kierunków produkcyjnych. Równocześnie rozwijały się nowe technologie lakierowania proszkowego. W budownictwie zaczęto szeroko stosować profile aluminiowe. Aluminium przestaje być materiałem strategicznym i jest wykorzystywane w wielu dziedzinach. W takich warunkach nasza spółka zainteresowała się współpracą w zakresie technologii z firmą Alufinish GmbH. Nasze początki nie były łatwe, komunikacja z klientami odbywała się z wykorzystaniem telefonów na kablu i faksów. Pierwsze telefony komórkowe pojawiły się w 1996 roku. Internet dopiero raczkował.
Oszczędności w anodowaniu
Po ciekawym wprowadzeniu zapoznano uczestników z kilkoma prezentacjami na tematy związane z procesami obróbki powierzchniowej. O oszczędnościach energii w procesie anodowania mówił Mirosław Szczepanik z Alufinish Polska. Przypomniał, że założeniem anodowania są ochrona podłoża aluminiowego i atrakcyjne wykończenia. Następnie omówił ogólne koszty procesu, w których 48 proc. wynosi energia elektryczna, 23 proc. robocizna, 12 proc. amortyzacja linii, chemikalia wraz z neutralizacją ścieków to 10 proc., grzanie gazem ziemnym 6 proc., a woda 1 proc. Wskazał obszary, gdzie można szukać oszczędności, jednocześnie podnosząc wydajność. Jednym z przykładów może być stosowanie produktów chemicznych służących do procesów odtłuszczania, trawienia czy neutralizacji bez potrzeby płukania. Oszczędności wynikające z zastosowania chemii zależą od parametrów procesu w zakresie stężeń i szybkości trawienia, np. mniejsza szybkość trawienia, wyższa stabilność, niższa lepkość/wypływanie, to wszystko zmniejsza zużycie.
Komentarze (0)