Trendy, technologie i urządzenia
O trendach w technologii przygotowania powierzchni mówił kolejny przedstawiciel Alufinish Polska, Adrian Nowicki. Przedstawił kilka obszarów, jak ciekłe produkty do odtłuszczania, nowe możliwości barwienia aluminium w procesie anodowania, rozwój produktów do uszczelniania aluminium oraz dodatkowe zastosowanie pasywacji w preanodowaniu i wskazał w każdym z nich przykłady nowych rozwiązań, które na pewno znajdą zainteresowanych ich zastosowaniem w praktyce przemysłowej.
Kolejnym tematem były technologie dla procesu odlakierowania firmy ALIT Technologies, o których mówił Szymon Barczyński z Alufinish Polska. ALIT to specjaliści w chemicznym usuwaniu powłok z metalowych powierzchni. Firma oferuje innowacyjne oraz wysokowydajne systemy chemicznego usuwania farb o niskim wpływie na środowisko. Podczas wykładu można było poznać przykładowe produkty (stripery) wraz z ich przeznaczeniem oraz szeroką gamę urządzeń przemysłowych do usuwania powłok lakierniczych.
Rynek wyrobów metalowych
Następnie o stowarzyszeniu Qualipol mówił jego prezes Andrzej Jelonek. Zwrócił uwagę na kwestię jakości powłok na wyrobach metalowych, wpływ globalnego ocieplenia na rynek budowlany i potrzebę standaryzacji powłok. Rynek wyrobów metalowych pokrywanych powłokami ochronnymi potrzebuje standaryzacji pozwalającej na jednoznaczną ocenę jakości uzyskiwanego zabezpieczenia w odniesieniu do oceny wizualnej i trwałości użytkowej. Andrzej Jelonek przypomniał, że stowarzyszenie powstało z potrzeby uporządkowania zasad konkurencji na polskim rynku dla istotnej grupy produktów architektonicznych. Powłoki ochronne mają decydujący wpływ na trwałość użytkową wyrobów aluminiowych przeznaczonych do wieloletniej eksploatacji często w miejscach o podwyższonym zagrożeniu korozyjnym. Aluminiowe elewacje budynków, drzwi, okna czy okładziny zewnętrzne muszą dobrze wyglądać podczas wielu lat użytkowania. Koszt właściwego wykonania powłok na elementach aluminiowych stanowiących elewację budynku nie przekracza przeważnie 1−2 proc. kosztu wykonania całej konstrukcji, decydując jednocześnie w stu procentach o efekcie wizualnym, mającym podstawowe znaczenie dla odbioru całej inwestycji przez inwestora i późniejszych użytkowników.
Alufinish zaprezentował także swój unikatowy, autorski produkt – aplikację służącą do obsługi procesów chemicznej obróbki powierzchni Chemly. To platforma do łatwiejszej pracy z procesami technologicznymi, która jest w stanie usprawnić serwis i poprawić jakość prowadzonych procesów (szczegóły: patrz ramka).
Pierwszy dzień spotkania zakończyła uroczysta kolacja, a po niej występ burleski.
Komentarze (0)