Seminarium na szeroko pojęte tematy obróbki chemicznej oraz lakierowania
W formule, którA sprawdziła się ostatnio, czyli prezentacji i wykładów połączonych z debatami merytorycznymi, odbyło się 23. już seminarium firmy BASF Chemetall, dostawcy chemii do procesów lakierowania przemysłowego. Spotkanie miało być nie tylko ciekawe w formie, ale przede wszystkim pomocne oraz użyteczne dla uczestników. I takie też było, o czym przekonują opinie biorących udział w tym wydarzeniu.
Seminaria dotyczące m.in. zagadnień chemicznego przygotowania powierzchni, organizowane przez Chemetall Polska od 32 lat, tradycyjnie odbywają się w Jachrance pod Warszawą. Tegoroczne zgromadziło 137 osób z 77 firm z całej Polski, które reprezentowały różne gałęzie przemysłu. Jak zapewniają organizatorzy, forma spotkań raz na kilka lat pozwala na prezentację najnowszych osiągnięć zarówno w zakresie chemii, jak i farb oraz urządzeń do przygotowania powierzchni oraz malowania. Warto jednak zaznaczyć, że takie wydarzenia to także okazja do wielu mniej formalnych spotkań w gronie technologów, którzy bardzo chętnie wymieniają się doświadczeniami z zakresu swojej pracy w lakierniach.
Od ostatniego seminarium minęły cztery lata, co spowodowane było pandemią COVID-19.
– Chcielibyśmy, aby nasze seminarium wciąż postrzegano jako miejsce zdobywania informacji dotyczących nowych produktów i technologii w branżach chemicznej i lakierniczej, aby było także swoistym forum wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy specjalistami i dotyczyło również takich zagadnień, jak ochrona środowiska czy ekonomia malowania oraz sprzęt wykorzystywany na liniach technologicznych – mówi Marek Budziszewski, dyrektor zarządzający Chemetall Polska, organizator seminarium. – Byłoby nam niezmiernie miło, aby nowe pomysły i prezentowane tu innowacje mogły być wdrożone do zakładów, co z pewnością przyniesie naszym klientom nie tylko korzyści ekonomiczne i środowiskowe, ale spowoduje, że będą oni bardziej konkurencyjni na rynku.
Źródła kosztów w procesach lakierniczych
Pierwszy wykład, wprowadzający do panelu dyskusyjnego, dotyczył kosztów w procesach lakierniczych, a poprowadzili go Jarosław Ćwiąkała i Marcin Uszyński z Chemetall Polska. Odpowiadali na pytania, dlaczego warto analizować koszty i podawali argumenty, że jest to bardzo ważne. Usystematyzowali podział kosztów w zakładach obróbki powierzchniowej, wskazali strategię działania i główne obszary ich redukcji: gdzie szukać oszczędności podczas przygotowania powierzchni, lakierowania i suszenia, a także w takich obszarach, jak obróbka ścieków, emisje i odpady, recykling, bo o tym często się zapomina.
Następnie przystąpiono do debaty, w jaki sposób można redukować koszty w procesach lakierniczych, do której zaproszono specjalnych gości. Konkluzje były następujące: warto inwestować w nowoczesne technologie, które są bardziej oszczędne i przyjazne środowisku, każda linia jest inna i może być stale doskonalona, warto stale monitorować koszty procesu, dążąc do ich obniżania, aby być bardziej konkurencyjnym, dobrze jest analizować różne pomysły i projekty, warto rozmawiać z pracownikami linii, bo oni znają ją najlepiej od strony praktycznej.
Komentarze (0)