• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Wydarzenia

    Wydanie nr: 2(106)/2017

    Wydarzenia

    ponad rok temu  18.04.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    PPG uważa, że połączenie z AkzoNobel stworzyłoby wzmocnionego ogólnoświatowego gracza w sektorze farb, powłok i materiałów specjalistycznych.

    PPG uważa, że połączenie z AkzoNobel stworzyłoby wzmocnionego ogólnoświatowego gracza w sektorze farb, powłok i materiałów specjalistycznych.

    Czy powstanie ogólnoświatowy gigant w sektorze farb i lakierów? 

    Amerykański gigant w branży farb i lakierów firma PPG usilnie zachęca holenderski koncern AkzoNobel do połączenia sił w jedno wielkie przedsiębiorstwo. Dwie oferty zostały odrzucone, ale PPG nie poddaje się. Na początku kwietnia ponowiło zaproszenie do rozmów w celu połączenia obu koncernów. Do czasu oddania czasopisma do druku, AkzoNobel nie odpowiedział oficjalnie na tę propozycję.

    5 kwietnia po raz kolejny PPG powtórzyło zaproszenie do AkzoNobel, aby rozpocząć rozmowy o utworzeniu połączonego przedsiębiorstwa. Jest to następstwo poprzednich wniosków z 9 i 22 marca 2017 r. AkzoNobel dotychczas odrzucał propozycje. 
    PPG nadal wierzy, że połączenie obu firm ma silne strategiczne uzasadnienie i stanowi niezwykle atrakcyjną i niepowtarzalną okazję zarówno dla AkzoNobel, PPG, jak i ich interesariuszy. – Złożyliśmy AkzoNobel atrakcyjną ofertę, zapewniającą akcjonariuszom znaczną premię i możliwość skorzystania z potężnego potencjału silniejszej firmy, która jest dobrze przygotowana do przyszłego wzrostu i tworzenia dodatkowych wartości – zachęca Michael McGarry, prezes i dyrektor generalny PPG. – Razem możemy stworzyć jeszcze silniejsze przedsiębiorstwo, które przyniesie korzyść wszystkim zainteresowanym stronom. 

    PPG zobowiązało się do rozwiązania kilku ważnych obszarów wcześniej nakreślonych przez AkzoNobel, takich jak kontynuowanie zobowiązań na rzecz badań i rozwoju, uhonorowanie istniejących warunków zatrudnienia pracowników, lokalizowanie kluczowych firm w Europie i Holandii, utrzymanie ważnego publicznego i prywatnego partnerstwa oraz dalszego wzmacniania inwestycji i odpowiedzialności społecznej. – Po raz kolejny zapraszamy AkzoNobel do spotkania się z nami, aby przekazać więcej naszych konkretnych propozycji – dodaje McGarry. – Jesteśmy gotowi rozwiązać wspólnie wszystkie obawy przedsiębiorstwa AkzoNobel w sposób merytoryczny. 
    AkzoNobel na ostatnią propozycję rozmów jeszcze nie odpowiedział. Ale we wcześniejszych komunikatach podkreślał, że propozycja PPG „wyraźnie nie odpowiada wartości koncernu AkzoNobel”. – Wraz z moimi kolegami zasiadającymi w zarządzie, naszym zespołem kierowniczym i naszymi tysiącami pracowników głęboko wierzę, że AkzoNobel dysponuje najlepszymi możliwościami do uwolnienia potencjału w naszej spółce i dokonamy tego sami – podkreślał Ton Büchner, prezes AkzoNobel. 
    Obecnie 10 największych producentów farb na świecie kontroluje 60 proc. udziałów na rynku. Pozostałe 40 proc. rozłożone jest między kolejne 7500 firm. AkzoNobel i PPG to ścisła czołówka – AkzoNobel osiągnął w ubiegłym roku sprzedaż na poziomie 10,9 mld dolarów, natomiast PPG – 14,2 mld dolarów. Obydwa koncerny stracą jednak pozycję lidera, gdy zostanie zamknięta transakcja przejęcia Valspar przez Sherwin-Williams.          

    Grzegorz Petka
    grzegorz.petka@lakiernictwo.net        

    Tagi: Akzonobel, PPG