Nie tylko o technologiach przygotowania powierzchni i lakierowania na seminarium firmy Chemetall
Po raz 22. firma Chemetall Polska, dostawca chemii do procesów lakierowania przemysłowego, zaprosiła na seminarium branżowe. To cykliczne spotkanie, które odbywa się co dwa lata i jest najdłużej organizowaną imprezą dla branży lakierniczej w naszym kraju, tym razem przybrało nowe, świeże oblicze.
Organizatorzy seminarium nie boją się zmian i nowych wyzwań, stąd w tym roku zmiana formuły. Prezentacje i wykłady częściowo zastąpiono debatami merytorycznymi, które podzielono na kilka sekcji poświęconych różnej tematyce związanej z szeroko pojętą obróbką powierzchniową i lakierniczą. Formuła spotkania miała być nie tylko ciekawa, ale przede wszystkim pomocna oraz użyteczna dla uczestników. I tak też było, o czym przekonują opinie osób biorących udział w tym wydarzeniu.
Seminaria poświęcone m.in. zagadnieniom chemicznego przygotowania powierzchni, organizowane przez Chemetall, tradycyjnie odbywają się w Jachrance pod Warszawą. Tegoroczne zgromadziło 139 osób z 74 firm z całej Polski, które reprezentowały różne gałęzie przemysłu. Jak zapewniają organizatorzy, forma spotkań raz na dwa lata pozwala na prezentację najnowszych osiągnięć zarówno w zakresie chemii, jak i farb oraz urządzeń do przygotowania powierzchni i malowania. Warto jednak zaznaczyć, że takie wydarzenia to także okazja do wielu mniej formalnych spotkań w gronie technologów, którzy bardzo chętnie wymieniają się doświadczeniami z zakresu swojej pracy w lakierniach.
Marek Budziszewski przypomniał, że dwa i pół roku temu firma Chemetall stała się częścią grupy BASF Coatings. – Dzięki temu połączeniu mamy dostęp do większej ilości surowców, których BASF jest producentem, co pozwala oferować nowe, lepsze i wysokiej jakości produkty – dodał.
Następnie głos zabrała Katarzyna Byczkowska, dyrektor zarządzająca BASF Polska. – W BASF tworzymy chemię dla zrównoważonej przyszłości – mówiła. – Łączymy sukces ekonomiczny z ochroną środowiska naturalnego i odpowiedzialnością społeczną. Naszym klientom, którzy reprezentują praktycznie wszystkie branże, stwarzamy możliwość zaspokojenia obecnych i przyszłych potrzeb społeczeństwa za pomocą innowacji i osiągnięć nauki.
Po części wprowadzającej przyszedł czas na panele dyskusyjne. Pierwszego dnia zaplanowano dwie takie debaty. Pierwsza dotyczyła nowoczesnych technologii cienkopowłokowych w przygotowaniu powierzchni. Uczestnicy zastanawiali się, czy jest to już rewolucja, czy chwilowa moda. Rafał Kretkiewicz wraz z Eugenem Wallusem na początku przypomnieli, dlaczego przygotowujemy powierzchnie przed malowaniem. Gwarantuje to estetyczny i długotrwały efekt wizualny powłok lakierniczych, zapewnia przyczepność farby do podłoża i odporność korozyjną. Tradycyjne metody obróbki metali, jak np. fosforanowania, zastępowane są coraz częściej przez nowoczesne technologie cienkopowłokowe bez materiałów niebezpiecznych, które są bardziej przyjazne zdrowiu i środowisku. To przykładowo Oxsilan, dzięki któremu oszczędzamy energię, wodę, chemię, siłę roboczą, a także ograniczamy odpady czy emisję CO2.
Druga debata poświęcona była kosztom w procesach lakierniczych. Rafał Adamus podzielił je na kilka grup: koszty stałe (w bardzo dużym przybliżeniu te koszty nie zależą od liczby malowanych produktów. Nawet wtedy, kiedy nic nie pomalujemy, to musimy je ponieść. Są to media, obsługa linii, stałe straty procesowe); koszty zmienne (są wprost związane z procesem i produktami. Zazwyczaj są powtarzalne i zależą od geometrii produktów/detali. Są to np. chemia do przygotowania powierzchni, farby, woda, ścieki itd.); koszty inne (związane ze wszystkimi procesami wspierającymi, w tym utrzymaniem ruchu, okresowym czyszczeniem linii, logistyką i np. koszt inwestycji. Szczególną uwagę musimy zwrócić na zakres i koszt inwestycji, która musi się zwrócić w zadanym czasie przy zadanym planie produkcji); koszty systemowe (obecnie nie wystarczy umiejętność malowania, ale musi za wszystkim stać skuteczny system zarządzania jakością procesu, zdolny do podejmowania działań w przypadku wykrycia niezgodności w procesie lub w produktach. Uwzględniamy tu również zarządzanie systemami jakościowymi, aparaturą pomiarową oraz okresowe testy jakości malowanych produktów).
Następnego dnia, oprócz panelu dyskusyjnego na tematy oszczędności energetycznych w procesie lakierowania proszkowego, przygotowano kilka wystąpień związanych z chemiczną obróbką powierzchni oraz zagadnieniami dotyczącymi przemysłowego lakierowania. Było zatem o niskotemperaturowym odtłuszczaniu, zastosowaniu trawienia kwaśnego i neutralnego, odtłuszczaniu z jednoczesną pasywacją cyrkonową, zastosowaniu powłok polimerowych, przygotowaniu powierzchni i nie tylko w przemyśle lotniczym, serwisie analitycznym jako wsparciu jakości produkcji i nowych technologiach w obróbce aluminium. Wystąpienia dotyczyły także nowoczesnych instalacji do chemicznego przygotowania powierzchni (prezentacja technicznych rozwiązań firmy ADAL), produktów i technologii kataforetycznych (dobór materiałów i rozwiązań do wymagań różnych działów przemysłu), nowości Gema Switzerland w nakładaniu powłoki lakierniczej i automatyzacji procesu lakierniczego, wyjaśniono również, dlaczego tak ważne są chłodziwa w procesie produkcyjnym. Zaprezentowano również cele i zadania Stowarzyszenia Lakiernictwa Przemysłowego.
Uczestnicy sympozjum podkreślają, że chętnie biorą udział w tego typu spotkaniach, które są szansą nie tylko do poszerzenia wiedzy fachowej. – Spotkania branżowe, takie jak seminarium Chemetall, są dobrą okazją do wymiany doświadczeń i informacji oraz bliższego poznania osób z innych firm
– ocenia Edyta Sokołowska, technolog powłok ochronnych w firmie Metal-Fach. – Tegoroczne seminarium było wzbogacone o panel dyskusyjny, który zdecydowanie się sprawdził. Debaty były prowadzone ciekawie i dynamicznie. Taka forma konferencji jest dobrym pomysłem, ponieważ w tym samym czasie można zapoznać się z kilkoma, często różnymi opiniami. Z całą pewnością warto jest uczestniczyć w tego typu spotkaniach, ponieważ są źródłem inspiracji, pomysłów, a co za tym idzie, nowych rozwiązań technologicznych na liniach produkcyjnych.
– Seminarium było poprowadzone w bardzo ciekawej i nowoczesnej formie paneli dyskusyjnych obejmujących nowe technologie oraz koszty prowadzenia procesów
– potwierdza Arkadiusz Andrysiewicz, technolog lakierni w Kongskilde Agriculture CNH Industrial Kutno. – Eksperci w pełni wyczerpali poruszane przez nich tematy. Specjaliści z firmy Chemetall przybliżyli uczestnikom technologie cienkopowłokowe, co może pomóc w zastanowieniu się nad zmianami dotychczasowych procesów przygotowania powierzchni. Kolega z firmy Gema zaprezentował nowości mające wpływ na automatyzację procesu lakierowania proszkowego. Dodatkowo otoczenie hotelu i miła atmosfera kuluarowa pozwoliła na wymianę doświadczeń przez wszystkich uczestników szkolenia.
W Polsce jesteśmy obecni już od 28 lat. Dziś zatrudniamy 38 osób. Jako pierwsi na polskim rynku zaoferowaliśmy pomoc doradców, którzy dobierają technologię do konkretnej linii lakierniczej, wdrażają ją i prowadzą obsługę. Dziś to standard, ale te standardy to my wyznaczyliśmy i wciąż chcemy iść dalej. Zatem nie tylko sprzedajemy, obsługujemy i pomagamy w procesach, ale też organizujemy szkolenia dotyczące postępowania z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, by podnosić świadomość użytkowników związaną z bezpieczeństwem ludzi i ochroną środowiska. Ponadto mamy laboratorium, w którym możemy wykonywać różne testy, badania i analizy dla naszych klientów. Chcemy obsługiwać ich kompleksowo oraz tworzyć trwałe i długofalowe relacje.
Grzegorz Petka
grzegorz.petka@lakiernictwo.net
Komentarze (0)