Fot. Polskie Stowarzyszenie Korozyjne
Rekordowy European Corrosion Congress EUROCORR 2018
EUROCORR to największa europejska konferencja korozyjna organizowana corocznie przez Europejską Federację Korozyjną (EFC) w kraju członkowskim, przy współudziale krajowego stowarzyszenia będącego członkiem EFC. Wydarzenie to przyciąga co roku członków międzynarodowego środowiska korozyjnego z całej Europy, a od paru lat również z pozostałych kontynentów. W tym roku kongres EUROCORR zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Korozyjne. Do Krakowa w dniach 9–13 września przybyła rekordowa liczba uczestników – ponad 1400 osób z 73 krajów: prelegentów, słuchaczy, wystawców, w tym wiele młodych osób z całego świata.
Program konferencji, poza referatami zgłoszonymi przez uczestników, obejmował referaty plenarne i wprowadzające, spotkania wszystkich 23 grup roboczych Europejskiej Federacji Korozyjnej specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach korozji i warsztaty specjalnie zaplanowane na daną edycję konferencji. W tym roku program obejmował 586 referatów (w tym 7 plenarnych) wygłaszanych równolegle w 14 sesjach i 171 posterów. Swoje osiągnięcia prezentowało na stoiskach 47 wystawców. Sesjom referatowym i posterowym towarzyszyły różne kursy.
Jak przystało na Kraków, kongres rozpoczął się hejnałem mariackim, potem obrady otworzyli: Agnieszka Królikowska – prezydent kongresu, prezes Polskiego Stowarzyszenia Korozyjnego i Damien Féron – prezydent EFC. Po ceremonii otwarcia wręczono przyznawane corocznie nagrody.
Medal pamięci profesora Leo Cavallaro z Uniwersytetu w Ferrarze (Cavallaro Medal) otrzymał prof. Gordon Timothy Burstein z Uniwersytetu w Cambridge. Referat plenarny prof. Bursteina nosił tytuł „Aspects of long-term corrosion prediction and unpredictable behaviour”.
Honorowym członkiem EFC został w tym roku Don Harrop, dyrektor własnej niezależnej firmy doradczej CorroDon Consultancy Ltd. Don Harrop, aktywnie działający w EFC od ponad 30 lat, m.in. był członkiem BOA od 1999 do 2004 r., od 2008 r., jest członkiem STAC, w latach 2002–2003 był prezydentem EFC i wiceprezydentem WCO w latach 2006–2007.
Nagrodę pamięci Kurta Schwabe otrzymał dr Andrea Quaini. W swojej, jeszcze krótkiej karierze, ten młody naukowiec ma duży wkład w poznanie skomplikowanych oddziaływań chemicznych w reaktorach jądrowych, które mogą wpływać na materiał rdzenia i reaktora. Opracował ponadto użyteczne urządzenie do pomiaru emisyjności utlenianych materiałów, takich jak stale nierdzewne w temperaturach do 800°C.
W czasie sesji „Korozja morska” wręczono nagrodę dr. Zbigniewowi Klenowiczowi, długoletniemu pracownikowi Politechniki Gdańskiej, a obecnie firmy Ancora, za dorobek w dziedzinie korozji i ochrony przed korozją.
Miasto Kraków uznało kongres za tak ważne wydarzenie, że zaprosiło Polskie Stowarzyszenie Korozyjne do zasadzenia pamiątkowego drzewa w alei Monte Cassino. Drzewo (platan klonolistny) posadzili: obecna na kongresie przedstawicielka Unii Europejskiej Josefina Linbloom, przewodniczący europejskiej Eco-Platform Sven Olof Ryding, przewodniczący EFC prof. Damien Féron, przewodniczący Rady Naukowej EFC prof. Wolfram Fuerbeth i prezydent kongresu EUROCORR 2018 dr Agnieszka Królikowska.
Udział Polski w tegorocznym kongresie jest wart podkreślenia. Do tej pory na żadnym z kongresów EUROCORR nie uczestniczyło tylu Polaków i nie zaprezentowano w tak szerokim zakresie osiągnięć polskich naukowców w dziedzinie korozji i ochrony przed korozją. 23 referaty polskich naukowców zostały zakwalifikowane do wygłoszenia: 6 referatów w sekcji „Corrosion by Hot Gases”, 3 referaty w sekcji „Metallic Coatings”, 2 referaty w sekcji „Mechanisms & Methods”, 2 referaty w sekcji „Marine Corrosion”, 2 referaty w sekcji „Inorganic Coatings” oraz po 1 referacie w sekcjach: „Automotive Corrosion”, „Corrosion Education”, „Corrosion in Oil and Gas”, „Refinery and Petrochemistry Industry”, „Corrosion of Steel in Concrete”, „Microbial Corossion”, „Organic Coatings”, „Drinking Water”. Wśród posterów było 26 posterów polskich autorów. Spis referatów i posterów z Polski można znaleźć na stronie: https://psk.org.pl. PSK zebrało mnóstwo gratulacji za największą liczbę uczestników w historii EUROCORR-u (od 1956 roku), świetną organizację, wspaniały ośrodek (ICE Kraków), uśmiech, życzliwość i kompetencję ludzi organizujących i obsługujących kongres i za… pogodę, której nawet Sewilla (Hiszpania), gdzie w przyszłym roku będzie EUROCORR, mogła pozazdrościć. Organizacja tej ogromnej i trudnej imprezy zjednoczyła polskie środowisko korozjonistów, a nawiązane kontakty oraz zdobyte doświadczenia pozwolą rozwinąć Polskie Stowarzyszenie Korozyjne.
Zdjęcia są dostępne na stronie: https://eurocorr2018.org/en/photogallery.
Polskie Stowarzyszenie Korozyjne
Komentarze (0)