Stowarzyszenie QUALIPOL zrobiło krok w dorosłość
Symboliczna osiemnastka „stuknęła” Stowarzyszeniu Wykonawców Obróbki Powierzchni Metalowych QUALIPOL. W Józefowie pod Warszawą miało miejsce szkolenie członków połączone właśnie z jubileuszem 18-lecia tej organizacji w Polsce.
QUALIPOL jest stowarzyszeniem zarejestrowanym w Polsce, posiadającym wyłączną licencję na reprezentowanie na terenie naszego kraju zagranicznych stowarzyszeń QUALICOAT, QUALANOD, QUALIDECO i QUALISTEELCOAT posiadających swoje siedziby w Szwajcarii. Stowarzyszenia te opracowały, wdrożyły i administrują systemami jakości mającymi na celu utrzymanie i promowanie najwyższego standardu lakierowania i anodowania powierzchni aluminium oraz stali. QUALIPOL zrzesza głównie firmy zainteresowane wysokimi standardami obróbki, m.in. zajmujące się obróbką powierzchni (wykonywaniem powłok malarskich i anodowania), firmy dostarczające środki do chemicznego przygotowania powierzchni przed nakładaniem powłok i firmy dostarczające materiały powłokowe.
Gości przywitał Andrzej Jelonek, prezes QUALIPOL, który przypomniał początki stowarzyszenia w Polsce, opisując i prezentując zdjęcia z 18 lat działalności tej organizacji.
Następnie przedstawione zostały przez inspektora Michała Wojuckiego z Instytutu Mechaniki Precyzyjnej aktualne informacje na temat zmian w systemach jakości QUALANOD i QUALICOAT. Chodzi głównie o pobieranie próbek do badań, dokonywanie pomiarów i przeprowadzanie testów dla różnych produktów.
O zalecaniach stowarzyszenia QUALIPOL odnośnie odbioru powłok proszkowych do zastosowań architektonicznych mówił z kolei Andrzej Jelonek. Podkreślił konieczność ustandaryzowania sposobu ich kontroli oraz odpowiedniego traktowania powleczonych już elementów, które powinno zacząć się od momentu zdjęcia ich z zawieszek i magazynowania, aż do odbioru finalnego na budynku. Chodzi przede wszystkim o ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także zabrudzeniem, zwłaszcza środkami chemicznymi. Stowarzyszenie wydało rekomendacje i opisało testy, które mogą stanowić pomoc przy ocenie właściwego wykonania powłok proszkowych. – Stosowanie się do zaleceń zapewni wysoką jakość użytkową powłok na wyrobach do celów architektonicznych – mówił A. Jelonek. – Ich przestrzeganie pozwoli na uzyskanie powłok proszkowych o powtarzalnej jakości według najnowszych, aktualnie dostępnych technicznie standardów.
Ciekawy i ważny wykład miał również Michael Muller z GRM/IFO w Niemczech na temat systemu jakości mycia i pielęgnacji powłok architektonicznych w praktyce. Stowarzyszenie QUALIPOL, wychodząc naprzeciw potrzebom branży, nawiązało kontakty z niemieckim Gütegemeinschaft Reinigungs von Fassaden – GRM (Stowarzyszenie Jakości Czyszczenia Elewacji), organizacją od wielu lat badającą możliwości optymalnego czyszczenia i konserwacji elewacji budynków w celu skutecznego wydłużenia ich eksploatacji i utrzymania wartości.
– Dzięki okresowemu czyszczeniu i zabiegom konserwacyjnym powierzchnia elewacji budynku może być chroniona przed warunkami atmosferycznymi i różnymi wpływami środowiskowymi, zachowując dzięki temu skutecznie wartość produktu wyjściowego przez długi okres – podkreślił Michael Mulle,r zaznaczając, że różne rodzaje powierzchni wykończone różnymi systemami malarskimi wymagają doboru odpowiedniej technologii mycia i środków myjących, by uniknąć zniszczenia powłok.
– Biorąc pod uwagę fakt wykorzystania doświadczeń GRM w zaleceniach odnośnie pielęgnacji powierzchni u wielu dostawców powłok proszkowych na rynek polski, wprowadzenie certyfikacji opartej na doświadczeniach niemieckich firm z branży budowlanej wydaje się wyborem bardzo obiecującym – dodaje Andrzej Jelonek. – Dla zapewnienia długiej żywotności i wysokiej jakości wizualnego wyglądu powierzchni elewacji budynku niezbędne jest uwzględnienie wymagań technicznych wykonania powłoki, a także właściwe zaplanowanie i późniejsza realizacja profesjonalnego czyszczenia i konserwacji w określonych odstępach czasu. Oba te czynniki mają znaczenie równorzędne dla długotrwałego zachowania wartości. Stowarzyszenie QUALIPOL od 18 lat pomaga polskim przedsiębiorstwom branży powłok architektonicznych w wyborze partnerów biznesowych oferujących produkty o sprawdzonej jakości. Korzystanie z usług firm zrzeszonych w QUALIPOL jest bezpiecznym wyborem.
Ostatnią prelekcję pod tytułem „Pomiary laboratoryjne w ramach systemów jakości QUALANOD, QUALICOAT, QUALIDECO, QUALISTEELCOAT w praktyce” wygłosił Tomasz Więckowski, prezes firmy Eurotom. Firma PTH Eurotom Sp. z o.o. – partner spotkania jubileuszowego Qualipolu, od ponad 20 lat zaopatruje w sprzęt do kontroli jakości branżę farbiarską oraz lakierniczą. Wykład rozpoczęto od zaprezentowania producentów urządzeń pomiarowych dostępnych w ofercie firmy Eurotom, jak BYK Gardner, Fluke, Cofomegra i Getzmann. Następnie przedstawiono ofertę firmy z zakresu szkoleń z testowania powłok. Wśród wielu propozycji szkoleń zarówno dostępnych w stałej ofercie, jak i dostosowywanych do indywidualnych potrzeb klienta znalazły się szkolenia z zakresu kolorymetrii, pomiaru własności wizualnych powłok jak struktura czy połysk oraz własności fizycznych – grubości, przyczepności, twardości.
Prelekcja głównie skupiła się na przedstawieniu teoretycznych podstaw związanych z pomiarami połysku, barwy i właściwości fizycznych w odniesieniu do najnowszych zaleceń znaku jakości Qualicoat. Omówiono i przedyskutowano zmiany wprowadzone do wytycznych (pomiar grubości bez uśrednień oraz wycofanie testu tłoczności) i ich możliwy negatywny wpływ na jakość produktu.
W zakresie pomiaru barwy omówiono ocenę wizualną za pomocą kabin świetlnych, przy zwróceniu szczególnej uwagi na jakość źródła światła dostępnego w tych kabinach (na przykładzie urządzenia byko-spectra PRO firmy BYK Gardner). Następnie przedstawiono ocenę kolorymetryczną za pomocą spektrofotometrów barwy. Ważnym aspektem tej części prelekcji było zwrócenie uwagi na znaczenie połysku i faktury powierzchni w postrzeganiu barwy. Sukces koncepcji jednoczesnego pomiaru barwy i połysku potwierdza najnowszy spektrofotometr barwy spectro2guide firmy BYK Gardner, gdzie połyskomierz jest integralną częścią urządzenia. Omówiono także parametry wyznaczające dokładności pomiarów: powtarzalność i odtwarzalność. Są one kluczowe dla odpowiedniego wyboru urządzenia, którego zadaniem jest zapewnienie zgodności wizualnej mierzonych detali dla szerokiej gamy kolorów. Druga część wystąpienia firmy Eurotom polegała na przeprowadzeniu warsztatów z zakresu pomiarów połysku, barwy, grubości, przyczepności i twardości powłoki. Podczas tego pokazu każdy ze słuchaczy mógł przetestować urządzenia pomiarowe dostępne w ofercie firmy.
Dodatkowe informacje o stowarzyszeniu Qualipol oraz aktualna lista członków na www.qualipol.pl.
Komentarze (0)