• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Drewno

    Wydanie nr: 4(126)/2020

    Artykuły branżowe

    Drewno

    ponad rok temu  28.09.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 1 z 5

    Roboty w lakierni drewna

    Teoretycznie do malowania powierzchni drewnianych można wykorzystać standardowe typy robotów stosowane także w innych aplikacjach z zakresu nanoszenia farb i lakierów. W praktyce jednak rynek ten jest na tyle specyficzny, że wiele firm robotycznych ma w ofercie jednostki dedykowane wyłącznie branży obróbki drewna. Tym, co je wyróżnia, jest nie tylko szybkość, ale także funkcja samouczenia i zaawansowane systemy obrotników.

    W wywiadzie dla amerykańskiego Stowarzyszenia Robotyki Przemysłowej (RIA) Ed Minch, dyrektor sprzedaży i projektowania amerykańskiego oddziału Kawasaki Robotics, stwierdził: „Malowanie jest bardzo złożonym procesem. To niebezpieczna, ciężka praca. Łatwiej nauczyć kogoś programowania robota niż malowania i lakierowania”. Dlaczego tak jest? Po części ze względu na to, że lakierowanie przemysłowe musi łączyć w sobie dwa do pewnego stopnia sprzeczne aspekty: wysoką wydajność i powtarzalną jakość. A to w przypadku ręcznego nakładania powłok jest bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe do osiągnięcia.
    Najwcześniej dostrzegł to przemysł motoryzacyjny, który już w latach 80. XX wieku zaczął inwestować w pierwsze roboty lakiernicze. W efekcie dziś, według firmy analitycznej Allied Market Research, całkowicie zdominował on ów rynek (z udziałem na poziomie ponad 51% w 2017 r.). W porównaniu z nim branża przetwórstwa drewna zajmuje dużo skromniejszą pozycję, najczęściej zaliczana do tzw. aplikacji ogólnych. A jednak wiele firm robotycznych, takich jak włoskie CMA Robotics, Epistolio czy Cefla, tworzy ofertę specjalnie dostosowaną do jej potrzeb. Dlaczego?

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Niby zwykły, a niezwykły

    Na pierwszy rzut oka roboty lakiernicze stosowane do malowania i lakierowania drewnianych powierzchni przypominają typowe jednostki używane w innych sektorach przemysłu. W przeciwieństwie do robotów wykorzystywanych np. w przetwórstwie tworzyw sztucznych są to na ogół systemy przegubowe z pięcioma lub sześcioma stopniami swobody (osiami ruchu), choć niektóre, np. montowany na ścianie KJ314 firmy Kawasaki, dysponują dodatkowo siódmą osią, dzięki czemu osiągają imponujący zasięg ponad 3 metrów. 
    Ze względu na specyfikę aplikacji (obecność farb i lakierów) roboty pracujące w lakierniach wyrobów z drewna są zwykle wykonane z aluminium, z przelotowym nadgarstkiem umożliwiającym poprowadzenie wszystkich przewodów wewnątrz ramienia. Taka konstrukcja nie tylko chroni kable przed załamaniem, ale także zabezpiecza je przed zabrudzeniem i uszkodzeniem, jednocześnie zapewniając jednostce znacznie większą swobodę ruchów. Ale ramię robota mieści znacznie więcej: zmieniacze koloru montowane bezpośrednio przed aplikatorem, układy ładowania elektrostatycznego, regulatory ciśnienia, elektrozawory i wiele innych. Całość połączona jest z aplikatorem w formie tradycyjnego pistoletu lub tzw. dzwonu elektrostatycznego.

    Aluminiowe ramię robota jest nie tylko łatwe w czyszczeniu, ale także bardzo lekkie, co ułatwia szybką realizację złożonych ruchów. Odpowiednią zwrotność można osiągnąć jednak także w inny sposób, np. ramiona robota MRK marki Epistolio dostępnego w ofercie firmy ITA wykonane są z włókna węglowego i wyposażone w dodatkowe siłowniki pneumatyczne, które równoważą ich ciężar, ułatwiając prowadzenie przez operatora na etapie uczenia.
    Całość uzupełniają pompy dozujące oraz stacje do czyszczenia aplikatora przed zmianą nakładanego koloru.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Montowany na ścianie robot KJ314 firmy Kawasaki dysponuje dodatkowo siódmą osią, dzięki czemu osiąga zasięg ponad 3 metrów. Źródło: Kawasaki Robotics
    Dzięki współpracy firmy Dürr i KUKA powstała seria robotów lakierniczych wyposażonych m.in. w dzwony elektrostatyczne z ładowaniem zewnętrznym. Źródło: KUKA
    System karuzelowy umożliwia sekwencyjne lakierowanie detali umieszczonych na obrotowych ramionach. Źródło: Epistolio
    System portalowy stosowany w przypadku powlekania wielkogabarytowych detali. Źródło: Lesta
    Różne konfiguracje systemu do powlekania stolarki okiennej i drzwiowej: 1) robot na cokole, 2) dwa roboty w przeciwstawnej konfiguracji, 3) robot na szynie, 4) robot portalowy. Źródło: CMA Robotics
    Dzięki funkcji samouczenia systemy robotyczne do powlekania stolarki okiennej na bieżąco opracowują programy obróbcze, korzystając z zaawansowanych skanerów 2,5D i 3D. Źródło: Vidali Finishing
    Zintegrowana paleta malarska
    Dron malarski

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...