XT 1000 – nowy środek do mycia walców lakierniczych niezawierający lotnych związków organicznych
Wraz z rozwojem technik lakierniczych w wielu gałęziach przemysłu i rzemiosła pojawiło się oczekiwanie, aby techniki te były jak najmniej uciążliwe dla środowiska. Pierwsze przemysłowe materiały lakiernicze stosowane na wielką skalę były materiałami na bazie nitrocelulozy rozpuszczonej w łatwo parujących cieczach organicznych. Te rozcieńczalniki i rozpuszczalniki w procesie suszenia powłok były usuwane do atmosfery. Wraz ze wzrostem skali produkcji powodowane w ten sposób zanieczyszczanie środowiska stało się nieakceptowalne. Konieczne stało się zastosowanie nowych technik, zdecydowanie bardziej przyjaznych środowisku, powodujących dużo niższe emisje i mniej zatruwających atmosferę.
Jedną z takich technik jest malowanie płaskich powierzchni na walcach lakierniczych przy użyciu 100% materiałów utwardzanych promieniowaniem UV. „100%” oznacza w tym przypadku, że całość położonego na powierzchni materiału lakierniczego zamienia się w gotową powłokę, przy bardzo niewielkiej lub zgoła zerowej emisji lotnych substancji organicznych (VOC). Technologie te są szeroko stosowane w wielu gałęziach przemysłu: w meblarstwie, produkcji płyt, podłóg, stolarki budowlanej, malowaniu szkła itp.
Ciągi technologiczne do malowania na walcach składają się zazwyczaj z kilku nakładarek walcowych, urządzeń pracujących wydajnie i szybko z prędkościami posuwu od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów na minutę. Co jakiś czas jednak zachodzi konieczność umycia maszyn, a to w przypadku materiałów UV jest czasochłonne i wymagające dużego nakładu pracy. Tradycyjnie do mycia tych urządzeń używa się dość agresywnych cieczy organicznych (aceton, octan butylu), które mają dobre właściwości myjące, łatwo rozpuszczają materiały lakiernicze i szybko parują. Szybkie parowanie z jednej strony jest cechą pożądaną (umyte elementy nie wymagają wycierania), z drugiej jednak strony wysokie stężenia par w czasie pracy działają drażniąco na oczy i skórę pracowników. Nie wspominam nawet o oddziaływaniu na węch. Każdy, kto miał okazję umyć nakładarkę walcową (szczególnie w upalny dzień), wie o czym piszę. Ponadto pojawia się tutaj niepożądana emisja VOC do środowiska. A dodatkowo – w przypadku częstego używania agresywnych organicznych środków do mycia – może pojawić się zjawisko „puchnięcia” walców gumowych, pogarszające jakość uzyskiwanych powłok.
Głównymi odbiorcami XT 1000 są: przemysł drzewny, poligraficzny oraz potencjalnie każdy, w którym mają zastosowanie tego rodzaju materiały lakiernicze. Środek myjący jest unikalną kompozycją estrów. Skutecznie rozpuszcza zabrudzenia z lakierów i farb UV. Można go stosować do oczyszczania elementów metalowych oraz gumowych, takich jak transportery, uszczelnienia itp., a przede wszystkim powierzchnie robocze walców w nakładarkach.
Wydajność linii nakładarek walcowych sięga kilku- kilkunastu tys. mkw. na każdą zmianę produkcyjną. Linie tego typu wymagają czyszczenia nakładarek w momencie zmiany koloru lub serwisu. Prowadzi to do dużego zapotrzebowania na środki myjące, sięgającego nawet kilkuset litrów na miesiąc.
Oprócz wymienionych powyżej zalet XT 1000 wpływa bardzo korzystnie na komfort pracy obsługi linii walcowych, szczególnie gdy jednocześnie myte są wszystkie nakładarki w linii. W takim wypadku unikamy bardzo wysokich stężeń oparów VOC, które mogą być drażniące i szkodliwe dla pracujących tam ludzi.
XT 1000 jest bardzo wydajny. Sprawdziliśmy, że doświadczony operator jest w stanie umyć nakładarkę o standardowej w przemyśle meblarskim szerokości, nie zużywając do tego celu więcej niż 5-6 litrów XT 1000.
Reasumując, można stwierdzić, że XT 1000 to bardzo dobre rozwiązanie, które łączy w jednym produkcie wysoką skuteczność działania, neutralne oddziaływanie na środowisko, wysoką wydajność i zdecydowaną poprawę komfortu pracy.
Korzyści wynikające z zastosowania XT 1000
- spełnia koncepcje gospodarki o obiegu zamkniętym,
- ogranicza użycie środków myjących,
- jest łatwy w stosowaniu,
- zmniejsza ilości odpadu,
- zmniejsza koszty utylizacji,
- nie wykazuje niekorzystnego wpływu na środowisko,
- nie wykazuje wpływu na warunki pracy ludzi.
Rafał Wnuk
Sherwin-Williams
Komentarze (0)