Efekt betonu na drewnie.
Możliwości lakierów o efekcie specjalnym
Drewno od zawsze kojarzy się z luksusem i ciepłem. Kiedy o nim myślimy, do głowy przychodzi nam styl rustykalny, górskie chaty itp. Ostatnią rzeczą, jaką kojarzymy z drewnem, to styl industrialny. Zimny, uliczny klimat całkowicie odrzuca ciepły i przytulny charakter drewna. Tak było do niedawna. Obecnie drewno, jak i produkty drewnopodobne śmiało mogą wejść we wnętrze industrialne. Jest to zasługa produktów lakierniczych dostępnych aktualnie na rynku. Co więcej, oferta produktów o efekcie specjalnym jest sukcesywnie powiększana.
Dzięki zastosowaniu lakieru o efekcie specjalnym jesteśmy w stanie uzyskać materiał o wyglądzie betonu, rdzy, skóry, marmuru, masy perłowej, aluminium, srebra czy też postarzanego srebra. Inspiracją dla producentów jest natura i jej piękno. Również zjawiska przyrodnicze znajdują swoje odzwierciedlenie w lakiernictwie.
Uzyskanie struktury kropli deszczu, szronu, spękanego lodu nie jest już niczym nadzwyczajnym.
Wręcz przeciwnie, jest na wyciągnięcie ręki. Co przemawia za skorzystaniem z lakierowanego drewna, zamiast naturalnych surowców, jak np. marmur? Przede wszystkim kwestia finansowa. Otóż drewno imitujące marmur jest tańsze niż naturalny marmur. Druga kwestia to uzyskanie ciekawego wyglądu, nie tracąc przyjemnego ciepła drewnianej powierzchni. Kolejną wartością dodaną jest unikatowy wygląd, który możemy wykorzystać w meblach i elementach aranżacji wnętrz. Niestety, zawsze są dwie strony medalu. Tutaj również mamy minusy. Otóż technologia tworząca efekt specjalny jest dość czasochłonna. Proces wymaga nanoszenia często kilku różnych produktów lakierniczych. Pomiędzy każdym etapem należy doliczyć czas na schnięcie oraz przygotowanie międzyoperacyjne. Pośród prac międzyoperacyjnych, które przygotowują materiał do kolejnego etapu lakierowania, znajdują się przecierki, nakrapiania, szlifowania, szpachlowania. Większość tych prac jest operacjami ręcznymi, co dodatkowo wydłuża proces powstawania struktury. Bardzo istotnym etapem uzyskania satysfakcjonującego efektu jest przestrzeganie reżimu technologicznego i stosowanie się do zaleceń producenta. Proces jest różny w zależności od efektu, jaki wybierzemy. Przykładowo granulacja materiałów ściernych jest zależna od rodzaju produktu i wybranego efektu. W celu uzyskania efektu marmuru będziemy sięgać po papiery o granulacji P280, a w celu uzyskania efektu skórki pomarańczy po granulację P180−P220. Oczywiście mowa jest o szlifowaniu międzyoperacyjnym. Przygotowanie drewna bądź produktu drewnopodobnego wymaga standardowego szlifowania. W tym przypadku granulacja papierów oscyluje pomiędzy P150–P240. Większość efektów specjalnych wymaga końcowego zabezpieczenia w postaci lakieru nawierzchniowego. Mimo czasochłonnego procesu, kosztowo efekt specjalny uzyskany na drewnie wygrywa z naturalnym surowcem, który imituje.
Komentarze (0)