• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Drewno

    Wydanie nr: 4(96)/2015

    Artykuły branżowe

    Urządzenia Lakiernicze

    Drewno

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.07.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Piec do polimeryzacji.

    Piec do polimeryzacji.

    Tak! Tę technologię stosuje z powodzeniem słowacka firma EKOLTECH

    To pytanie i setki podobnych zadano projektantom, technologom na etapie tworzenia największej i najbardziej innowacyjnej linii do malowania płyt mdf metodą proszkową. Idea projektu połączyła międzynarodową grupę ludzi o otwartych głowach i ogromnym zaangażowaniu.

    Inwestor, firma EKOLTECH na Słowacji, od wielu lat dostarcza meble do strategicznego klienta, jakim jest IKEA, więc założenia wejściowe i poprzeczka postawiona była bardzo wysoko. Wiele spotkań, rozmów, założeń przewinęło się przez grupę i powstała ostateczna koncepcja oraz rozplanowanie techniczno-technologiczne: linia ma malować w cyklu automatycznym z prędkością 4m/min detal o gabarytach 1500 × 150, długość 2700 mm, co ważne, naniesiona powłoka musiała zapewnić szczelność tak, aby używane meble w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności mogły funkcjonować wiele lat.
    W czerwcu 2012 r. projekt otrzymał akredytację głównego odbiorcy oraz inwestora. Podpisano kontrakt na najnowocześniejszą i najbardziej wydajną linię do malowania mdf na świecie. Menedżerem projektu była firma GWO-MAL, która przygotowała projekt pod względem technicznym i była odpowiedzialna za wykonanie, montaż i uruchomienie malarni. - Wspierani przez całą grupę, zakończyliśmy dostawy i montaż w zakładanym czasie - wspomina Piotr Cieślak z firmy GWO-MAL. - Z wielu problemów i wyzwań postawionych w czasie realizacji projektu utkwiło mi jedno - opracowanie metody pomiaru grubości nakładanych powłok oraz opracowanie metody wyznaczania krzywej pieca IR na płytach mdf. Popularne metody pomiarów nie są skuteczne, wręcz niemożliwe, ponieważ nie ma stalowego podłoża. Dziś mamy systemy COAD MASTER, które można integrować z aplikacjami automatycznymi, co pozwala na automatyczną kontrolę procesu nakładania powłoki proszkowej.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    W listopadzie 2012 r. rozpoczęto jeden z najtrudniejszych i zarazem najważniejszych etapów projektu - wdrożenie nowej technologii i osiągnięcie postawionych założeń. - Wielu z nas na etapie rozmów i tworzenia projektu wątpiło w możliwość malowania płyt z mdf za pomocą farb proszkowych ładowanych elektrostatycznie i polimeryzowanych w podwyższonej temperaturze - dodaje P. Cieślak. - Dziś wiemy, że te wątpliwości zostały rozwiane już po pierwszym tygodniu prób i wdrażania linii. Przy okazji tego projektu powstało wiele zgłoszeń patentowych, patentów oraz został zgromadzony ogrom wiedzy technicznej i technologicznej, tak bardzo potrzebnej przy tworzeniu i wdrażaniu tego typu projektów. Dzięki temu technolodzy w firmy GWO-MAL mogą pochwalić się tą wiedzą nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Pracujemy już nad nowymi instalacjami dla wielu firm polskich i zagranicznych. Niebawem powstaną kolejne linie do malowania proszkowego detali wykonanych z innych materiałów niż stal czy aluminium.

    Rozmawiamy z Dusanem Pisar z firmy EKOLTECH


    - Proszę na początek przedstawić profil Waszego przedsiębiorstwa.
    - Przedsiębiorstwo EKOLTECH jest tradycyjnym słowackim producentem mebli o ponad 100-letniej tradycji. EKOLTECH przede wszystkim zapewnia zdolności produkcyjne dla IKEA przy dziennej produkcji 5600 sztuk mebli dziennie, w tym łóżka, szafki i stoły. Łączymy najnowsze technologie produkcyjne, jak ISQAP, IWAY i CEPQ. Zatrudniamy ponad 1000 pracowników.

    - Dlaczego podjęliście decyzję o uruchomieniu linii do nakładania powłoki proszkowej mdf?
    - Dzięki temu mamy możliwość uzyskania wysokiej jakości produktów o określonych parametrach. Poprzez wykorzystanie powłoki proszkowej, powierzchnia jest bardziej odporna na uszkodzenia i zarysowania. Jest bardziej elastyczna i odporna na uderzenia, wnikanie cieczy i wilgoci.

    - Czy metoda nakładania powłoki proszkowej na mdf jest powszechna na Słowacji?

    - Jesteśmy pionierami na Słowacji, pierwszym przedsiębiorstwem zaangażowanym w nakładanie powłoki proszkowej na płytę mdf, lecz metoda ta jest już wykorzystywana w praktyce przemysłowej np. w Belgii, Włoszech i Niemczech.

    - Proszkowe malowanie mdf jest znacznie trudniejsze niż metoda ciekła i podobno istnieje więcej ograniczeń, na przykład trudno jest uzyskać wysoki połysk.
    - Jest możliwe stworzenie powłoki proszkowej o wysokim połysku. Zależy to od powierzchni, czy jest ona teksturowana/o danej fakturze, czy gładka.

    - Jaka jest różnica pomiędzy malowaniem proszkowym wyrobów metalowych, a produktów mdf? Czy jest konieczność specjalnego przygotowania do tego linii?
    - Przede wszystkim jest to metoda przyjazna dla środowiska i wolna od VOC. Przy nakładaniu powłoki proszkowej na płytę mdf jest konieczne zastosowanie pieca do obróbki wstępnej/wstępnego podgrzewania, co powoduje, że mdf posiada właściwości przewodzące. Piec musi posiadać promieniowanie podczerwone o długich falach, a system aplikacji proszku musi mieć wbudowany regulator pola elektrycznego. Specjalna farba proszkowa zapewnia wygrzewanie w niskich temperaturach.

    Oprac. Grzegorz Petka

    GALERIA ZDJĘĆ

    Kabina do nanoszenia powłok proszkowych.
    Tunel ochładzania detali.
    Ogólne zdjęcie linii.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...