• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Drewno

    Wydanie nr: 4(120)/2019

    Artykuły branżowe

    Drewno

    ponad rok temu  05.08.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Fot. 1. Mała szczotkarka doceniana jest za swoją mobilność i możliwość zastosowania np. przy obróbce frontów mdf.

    Fot. 1. Mała szczotkarka doceniana jest za swoją mobilność i możliwość zastosowania np. przy obróbce frontów mdf.

    Szczotki szlifujące jako elastyczne narzędzie ułatwiające proces przygotowania powierzchni pod dalsze etapy produkcyjne

    Tradycyjne materiały ścierne nasypowe w postaci taśm bezkońcowych, rolek i krążków sprawdzają się przy dedykowanej obróbce powierzchni. Duża ich różnorodność oraz dostępność na rynku powoduje, iż są podstawowym narzędziem w procesie przygotowania i uszlachetniania powierzchni zarówno w małych stolarniach, jak i w dużych przedsiębiorstwach. 

    Problemy zaczynają się w momencie, kiedy trzeba przygotować powierzchnię o nieregularnych kształtach czy też poddać ją dodatkowej obróbce polegającej na dokładnym wyszlifowaniu pod lakierowanie. W takich przypadkach idealnym rozwiązaniem są elastyczne szczotki szlifujące płótnem ściernym, które dzięki swoim właściwościom są w stanie wyszlifować miejsca, w których tradycyjne materiały sobie nie radzą.
    Firma PolishStyl od ponad 10 lat produkuje szczotki ścierne, a nabyta przez lata wiedza i doświadczenie pozwala na ich coraz wszechstronniejsze zastosowanie. Dzięki swoim zaletom doceniane są jako narzędzie szlifujące w zakładach, gdzie produkcja jest jednostkowa czy też krótkoseryjna, jak również w przedsiębiorstwach, w których obróbka wykonywana jest na liniach produkcyjnych w masowych ilościach.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Obecnie firma PolishStyl oferuje kompleksowe rozwiązania pod kątem wykorzystania technologii szlifowania szczotkami. W ofercie, oprócz samych szczotek, znajdują się również wszelkiego rodzaju głowice służące do ich zamontowania oraz narzędzia i obrabiarki, w których tego typu szczotki pracują. W zależności od skali obróbki, rodzaju i kształtu detalu, technicy i technolodzy firmy PolishStyl zajmują się zastosowaniem optymalnych rozwiązań, często dedykowanych pod indywidualne potrzeby klienta.
    Wszystkie rozwiązania, które w dzisiejszych czasach pozwalają na przyspieszenie procesu oraz ograniczenie obróbki ręcznej, są priorytetem dla każdego zakładu produkcyjnego, dlatego producenci szukają na rynku rozwiązań, które pozwolą na bardziej ekonomiczne i ergonomiczne podejście do tematu. 
    Dużym popytem, od samego początku wprowadzenia do oferty, cieszą się ręczne szczotkarki pneumatyczne. Duża dwuręczna szczotkarka doskonale radzi sobie ze szlifowaniem wąskich powierzchni bocznych i krawędzi elementów układanych w stosie oraz przy szlifowaniu elementów o dużych gabarytach (belki, ściany, trumny, drzwi). Mała szczotkarka z kolei doceniana jest za swoją mobilność i możliwość zastosowania przy obróbce niedużych skomplikowanych profili. Wiele kombinacji głowic zastosowanych obecnie w szczotkarce jednoręcznej jeszcze bardziej uatrakcyjniło ją jako narzędzie ręczne. Do wyboru mamy głowice walcowe o różnych wymiarach, głowicę stożkową lub wersję z osłoną lub bez osłony (fot. 1, 2, 3).
    Dla małych firm, gdzie produkcja oparta jest na pojedynczych maszynach stolarskich oraz elektronarzędziach, firma PolishStyl przygotowała wiele rozwiązań w postaci narzędzi jako dostawki z różnego rodzaju mocowaniami. Wykorzystując park maszynowy danej firmy, przyczyniamy się do ograniczenia zakupu dodatkowego osprzętu, a ich nowe funkcje pozwalają na przyspieszenie procesu przygotowania powierzchni. Godnym uwagi przykładem jest zastosowanie polerek elektrycznych jako narzędzi do szlifowania elementów (powierzchni) o nieregularnych kształtach, jakimi są na przykład profilowane fronty meblowe. Dzięki zastosowaniu przystawki w postaci głowicy talerzowej wraz z ułożonymi promieniście szczotkami otrzymujemy bardzo wydajny, a zarazem ekonomiczny zestaw, który kilkakrotnie przyspiesza proces szlifowania. System wymienny pozwala na szybką wymianę zużytych szczotek lub przezbrojenie narzędzia w celu szlifowania lakieru podkładowego (fot. 4).
    Do wspomnianej polerki elektrycznej możemy również zamontować głowicę walcową o różnej szerokości roboczej z dodatkowym uchwytem w postaci łożyskowanej rączki lub bez uchwytu (fot. 5).
    Obecnie produkowane są również głowice do wykorzystania na elektronarzędziach typu satyniarka, wiertarka, jak również w maszynach stacjonarnych typu frezarka dolnowrzecionowa, szlifierka do krawędzi czy też w typowych szczotkarkach jedno- i wieloagregatowych.
    Zaletą wszystkich takich narzędzi jest ich wszechstronność, która daje możliwość wyszlifowania profilu różnego kształtu i rodzaju. Szczotka ze względu na swoją budowę dopasowuje się do określonego kształtu, dzięki czemu eliminuje się stosowanie kilku różnych narzędzi profilowych, a poprzez zmianę granulacji materiału ściernego otrzymujemy narzędzie, którym możemy szlifować powierzchnię surową oraz lakierowaną. Obecnie większość głowic produkowana jest w wersji z wymiennymi wkładami szczotkowymi. Sam dobór szczotek odbywa się zazwyczaj przez technika na bazie informacji uzyskanych o danym kształcie, materiale czy też o oczekiwanym efekcie lub poprzez dokonanie wstępnych testów u klienta albo w zakładzie produkcyjnym PolishStyl (fot. 6).
    PolishStyl ma również w ofercie rozwiązania narzędzi i maszyn dedykowane pod potrzeby średnich i dużych przedsiębiorstw produkcyjnych. Maszyny różnią się od siebie w zależności od przeznaczenia, wielkości i skali obróbki i w większości przypadków szykowane są pod indywidualne potrzeby klienta. W ofercie można znaleźć proste jednogłowicowe obrabiarki, jak również profesjonalne wielogłowicowe przeznaczone do wstawienia w linię produkcyjną. Rolą tych maszyn jest podobna obróbka jak w przypadku narzędzi ręcznych, tylko że na dużo większą skalę. Dodatkowe szlifowanie szczotkami w liniach produkcyjnych pozwala na uzyskanie jeszcze bardziej gładkiej powierzchni poprzez wycięcie wciśniętych w strukturę powierzchni włókien drzewnych. Przygotowanie w taki sposób powierzchni do lakierowania gwarantuje dużo mniejsze zużycie materiałów lakierniczych niż w przypadku tradycyjnego szlifowania taśmami ściernymi (fot. 7, 8).

    Grzegorz Kulbat
    PolishStyl

    GALERIA ZDJĘĆ

    Fot. 2. Szczotkarka jednoręczna.
    Fot. 3. Szczotkarka dwuręczna.
    Fot. 4. Polerka wraz z głowicą.
    Fot. 5. Dostawka walcowa do polerki.
    Fot. 6. Szczotki szlifujące.
    Fot. 7. Agregat szczotkujący Kundig.
    Fot. 8. Szczotkarka P250.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...