• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Drewno

    Wydanie nr: 4(120)/2019

    Artykuły branżowe

    Drewno

    ponad rok temu  20.08.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Efekt rustykalnego drewna z mocno wyeksponowanym rysunkiem jest coraz bardziej popularny.

    Efekt rustykalnego drewna z mocno wyeksponowanym rysunkiem jest coraz bardziej popularny.

    Strona 2 z 2

    Parametry techniczne strukturyzacji

    Proces strukturyzacji możemy intensyfikować na kilka sposobów. Przed wszystkim mamy dowolność konfiguracji linii do strukturyzowania. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, decydujemy o liczbie wałów ze szczotkami metalowymi i plastikowymi. Efekt można jeszcze wzmocnić, dokładając ostatnią operację szlifowania przy użyciu wałów ze szczotkami ściernymi. Kolejnymi parametrami, którymi możemy wpływać na intensyfikację procesu, jest regulowanie prędkości obrotowej wrzecion, prędkości posuwu elementów oraz siły docisku głowic do elementu. Producenci sprzętu do strukturyzowania zalecają stosować docisk zapewniający nam zagłębienie się w materiał na 1 mm. Zakres prędkości obrotowych szczotek, zapewniający ich optymalne wykorzystanie, wynosi 1000–1300 obrotów na minutę. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Policzkowanie drewna

    Policzkowanie drewna to młoda i innowacyjna technologia. Wykorzystuje się w niej specjalny wał, do którego zamocowane są elementy obróbcze. Proces polega na ugniataniu powierzchni drewna poprzez uderzenie drobnymi elementami. Dzięki temu, że element obróbczy styka się z powierzchnią drewna, ale jej nie ociera, eliminuje się pył. Dodatkowym atutem procesu jest fakt, że nie osłabia powierzchni drewna, a wręcz przeciwnie – wzmacnia ją. Dzieje się tak, gdyż miękkie części zostają wgniecione w głąb obrabianego materiału. W ten sposób na obrabianej powierzchni uzyskujemy fakturę. Oczywiście, jak każda technologia, również policzkowanie ma wady. Przede wszystkim, na chwilę obecną, nie znajduje zastosowania dla gatunków drewna twardego, jak dąb czy buk. Gatunki te w swojej strukturze nie zawierają zbyt dużo drewna miękkiego, które można by ugnieść. 

    Kolejny minus to konieczność zabezpieczenia lakierem, aby uniknąć efektu „pamięci drewna”. Efekt ten polega na tym, że wgniecione drewno pod wpływem wilgoci powraca do swojej pierwotnej postaci. Ogranicza to sprzedaż i użytkowanie elementów w postaci surowej. Atutem jest jednak to, że w procesie otrzymujemy gładką powierzchnię i możemy ograniczyć zużycie lakieru.      

    Anna Gładych-Mucha                

    GALERIA ZDJĘĆ

    Jak uzyskać rustykalny efekt

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...